Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

REACH: bezpieczniejsze chemikalia w Europie

REACH: bezpieczniejsze chemikalia w Europie
05.02.2013, o godz. 15:04
czas czytania: około 2 minut
0

Od czasu wejścia w życie rozporządzenia REACH stosowanie chemikaliów w Europie stało się znacznie bezpieczniejsze – tak wynika z opublikowanego dziś sprawozdania Komisji Europejskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Dzięki łatwiej dostępnym informacjom na temat chemikaliów na rynku i lepiej ukierunkowanym środkom zarządzania ryzykiem znacznie spadło zagrożenie stwarzane przez substancje zarejestrowane w ramach REACH. Tendencja ta powinna się utrzymać, ponieważ przemysł nieustannie pracuje nad znajdowaniem zamienników najbardziej niebezpiecznych chemikaliów. Pięć lat po wejściu w życie rozporządzenie jest intensywnie wdrażane. Przedsiębiorstwa zarejestrowały już w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) 30 601 zgłoszeń, opisujących zastosowania i właściwości 7 884 substancji chemicznych wyprodukowanych lub wprowadzanych do obrotu.  Według opublikowanego dziś badania Eurobarometru 61 proc. Europejczyków uważa, że chemikalia są obecnie bezpieczniejsze niż 10 lat temu.

Sprawozdanie uwzględnia koszty związane z administracją REACH i ich wpływ na MŚP, ale przemysł dostrzega również pozytywne skutki gospodarcze dla swojej działalności. REACH przyczynia się do dalszej harmonizacji rynku wewnętrznego, dzięki czemu jest ważną siłą napędową wzrostu i konkurencyjności w przemyśle chemicznym. Z myślą o dalszym wspieraniu konkurencyjności europejskiego przemysłu chemicznego Komisja wkrótce zaproponuje zmniejszenie opłat rejestracyjnych dla MŚP.

REACH to rozporządzenie w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów. W ramach przeglądu REACH przeanalizowano ogólne funkcjonowanie systemu REACH oraz stopień osiągnięcia jego wyjątkowego zestawu celów, jakimi są: wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi i środowiska, propagowanie alternatywnych metod oceny zagrożeń stwarzanych przez substancje, a także swobodny obrót substancjami na rynku wewnętrznym przy jednoczesnym zwiększaniu konkurencyjności i innowacyjności.

W latach 1999–2009 unijny przemysł chemiczny rozwijał się w tempie szybszym niż przeciętne tempo wzrostu we wszystkich sektorach przemysłu wytwórczego i w dużym stopniu odbudował swoją pozycję po kryzysie z 2008 r. Sektor chemiczny generuje dodatni bilans handlowy i jest w bardzo dobrej sytuacji, szczególnie jeśli chodzi o przynoszące wysoką marżę sektory specjalistycznych produktów chemicznych. W 2003 r., kiedy przedstawiono wniosek w sprawie REACH, UE stanowiła największy na świecie rynek produktów chemicznych, którego udział w światowej sprzedaży produktów chemicznych wynosił 30 proc. Dzisiaj wynosi on około 21 proc., a największym rynkiem produktów chemicznych są Chiny. UE pozostaje jednak największym światowym eksporterem chemikaliów, a w ostatnich latach obroty przemysłu wzrosły w wartościach bezwzględnych.


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024