Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rekrutacja 1000 Strażników Czystej Wody zakończona

Rekrutacja 1000 Strażników Czystej Wody zakończona
al
12.11.2015, o godz. 9:30
czas czytania: około 3 minut
0

Uczniowie z Dąbrowy Górniczej zamiast do szkoły, uczęszczali w październiku na lekcje do Dąbrowskich Wodociągów. To w ramach edukacyjnego projektu ekologicznego, w którym 1000 dzieci z klas trzecich dąbrowskich szkół podstawowych przeszło kurs na Strażnika Czystej Wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Podczas kursu uczniowie dowiadywali się skąd bierze się woda w kranie, śledzili zmagania Maga z Władcą Ścieków, a na koniec, po solidnym treningu, razem z pracownikami oczyszczalni, dokonywali magicznej przemiany ścieków w czystą wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło.

Zamiast lekcji w szkole, nietypowe zajęcia w Dąbrowskich Wodociągach – tak w październiku wyglądała codzienność uczniów klas trzecich dąbrowskich podstawówek. Dzień w wodociągach młodzi uczniowie rozpoczynali od zajęć przy multimedialnej makiecie – jedynej takiej w Polsce. Autorski projekt Dąbrowskich Wodociągów w przystępny sposób, za pomocą animowanych zmagań Maga i Władcy Ścieków pokazuje, jak dbać o środowisko oraz jak działa oczyszczalnia ścieków. Na zakończenie zajęć przy makiecie uczniowie brali udział w interaktywnym quizie. – Mnie bardziej podobają się lekcje w wodociągach niż te w szkole. Były o wiele ciekawsze. Było więcej multimedialnych rzeczy, zobaczyliśmy jak to wszystko wygląda – powiedział Jakub Budny, uczeń Szkoły Podstawowej Nr 5 w Dąbrowie Górniczej.

Strażnik Czystej Wody pije wodę z kranu

Właśnie na lekcjach w Dąbrowskich Wodociągach uczniowie przechodzili kurs na Strażników Czystej Wody. Jak zdobyli tak zaszczytny tytuł? Przede wszystkim przyswajając wiedzę z bogato ilustrowanego podręcznika, w którym Strażnik Czystej Wody zwany Magiem wyjaśnia skąd bierze się woda w kranach, czy można pić ją bez przegotowania, jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności takich jak gotowanie i pranie oraz czego nie wolno wrzucać do toalety. Egzaminem końcowym jest rozwiązanie krzyżówki z hasłem i wspólny okrzyk: „Piję wodę z kranu!”.

– To niesamowite, jak taka prozaiczna sprawa jak dostarczenie czystej i zdrowej wody do naszych kranów może być skomplikowana. Dzieci obserwują i słuchają pracowników wodociągów z niezwykłym zaciekawieniem – mówi Zofia Staroń, nauczycielka w Szkole Podstawowej Nr 5 w Dąbrowie Górniczej.

Magia to w Dąbrowskich Wodociągach codzienność

Ostatnią częścią zajęć w Dąbrowskich Wodociągach było zwiedzanie obiektów Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Młodzi wodociągowcy z nieskrywanym zaciekawieniem obserwowali jak działa krata i piaskownik, dowiadywali się na czym polega zagęszczanie mechaniczne i fermentacja metanowa, po co w oczyszczalni hodowane są bakterie, co znajduje się w kilkumetrowej magicznej kuli Strażnika Czystej Wody, a także dlaczego bakteriom przygotowano saunę. Wreszcie sprawdzali, jak pracownicy oczyszczalni codziennie dokonują „magicznej” przemiany ścieków w wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło.

Projekt Strażnik Czystej Wody to nie pierwsze tego typu działanie Dąbrowskich Wodociągów. – Każde z przedsięwzięć skierowanych do mieszkańców, m.in. promowanie picia wody z kranu, dystrybutory wody w szkołach, obchody Światowego Dnia Wody, czy zajęcia edukacyjne to elementy codziennej kultury organizacyjnej naszej firmy. To wszystko jest przesłaniem do komunikacji Dąbrowskich Wodociągów z mieszkańcami, mówiącym o tym, jak nasza firma realizuje społeczną i ekologiczną odpowiedzialność biznesu – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024