W przetargu na wywóz odpadów w Poznaniu ogłoszonym przez GOAP, pomimo tańszych ofert, wygrał Remondis. Do 2021 r. będzie obsługiwał sześć dzielnic Poznania i dwie gminy spod miasta.

Aglomerację Poznańską podzielono na 15 sektorów (siedem to dzielnice Poznania, osiem pozostałych to okoliczne gminy), które zamieszkuje ponad 724 tysiące mieszkańców. Szacunki wskazują, że na ten cel Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) musi przeznaczyć przeszło 233 mln zł brutto. Trzy firmy złożyły ofertę na odbiór i transport odpadów komunalnych: Remondis, wrocławski Komunalnik i ATF.  Wyłoniono wykonawcę w ośmiu z piętnastu sektorów. W sześciu poznańskich dzielnicach i dwóch podpoznańskich gminach zlecenie zdobył najdroższy Remondis, zaś tańszą ofertę, w tym przypadku Komunalnika, odrzucono. Dlaczego? Jak wyjaśnia GOAP, we wszystkich piętnastu sektorach zaproponowaną cenę uznano za rażąco niską.

Przeczytaj też: Komunalnik tańszy niż Remondis. Kto zajmie się wywozem odpadów w Poznaniu?

Przypomnijmy, że w ostatnich latach rynek wywozu odpadów w aglomeracji poznańskiej był podzielony między konsorcjum Remondisu (49 procent udziałów ma w nim miasto) i kilku mniejszych spółek oraz firmę FB Serwis. Teraz za wywóz odpadów z sześciu dzielnic Poznania i dwóch gmin spod Poznania w latach 2018-2021 będzie odpowiadał Remondis. Otrzyma za tę usługę 152 mln zł. Dla pozostałych siedmiu sektorów zostaną powtórzone przetargi.

Czytaj więcej

7 Komentarze

 1. Wygrał UKŁAD – tylko taki tytuł obrazuje to co się zadziało w Poznaniu.
  Remondis niczego nie wygrał.
  Zamawiający zadbał żeby Remondis nie przegrał !
  Zadłużony GOAP zgadza się żeby do 8 rozstrzygniętych obecnie sektorów dołożyć 2,3 mln zł. i nie pozwala na przełamanie trwającego od lat układu, monopolu, który powoduje, że samorząd Poznania i samorządy gmin są dojną krową dla zagranicznego koncernu.
  Jak tak dalej pójdzie to GOAP wyda z 6 albo 10 mln zł więcej niż zaplanował – czyli więcej niż ma.
  Może wydać nieskończenie więcej niż ma bo pieniądze są w kieszeniach mieszkańców.
  Jak oni to robią ? Jak to możliwe ?
  samorządowcy gdzie jesteście ? dlaczego nie reagujecie ?

 2. Niemiecki lobbing i monopol na polskie odpady widzę że ma się bardzo dobrze , ciekawe czy polska firma ” Komunalnik ” mogła by próbować swojego rozwoju w Niemczech ?

Skomentuj