1 / 57

Coraz więcej polskich miast decyduje się na kompleksową rewitalizację zaniedbanych lub zniszczonych miejsc. Projekty zrealizowane w którym mieście zasługują na największe uznanie? To pytanie zadajemy Wam, czyli naszym czytelnikom i czekamy na głosy w naszym plebiscycie! Do zdobycia atrakcyjne nagrody!

Rewitalizacja z definicji łączy działania przestrzenne, ekonomiczne i społeczne – wszystkie te trzy równocześnie w zdegradowanych częściach miast przyczyniają się do poprawy jakości życia ich mieszkańców, przywrócenia ładu przestrzennego i ożywienia przestrzeni.

Jak ocenia Instytut Rozwoju Miast nawet jedna piąta powierzchni polskich miast, obejmująca ok. 2,4 mln mieszkańców, zasługuje na miano tzw. obszaru zdegradowanego. Najczęściej należą do nich tereny śródmiejskie, stare dzielnice mieszkaniowe, tereny poprzemysłowe gdzie dominują przestępczość, bieda i problemy z pracą. Aby ożywić tego typu miejsca i poprawić jakość życia mieszkańców coraz częściej wdrażane są tzw. działania rewitalizacyjne.

Są miasta w Polsce, gdzie rewitalizacja została przeprowadzona w sposób kompleksowy jako proces przemian społecznych, ekonomicznych, przestrzennych i technicznych. I w jej efekcie najbardziej zdegradowane obszary wyprowadzono ze stanu kryzysowego.

Wśród miast, które mogą pochwalić się modelowymi działaniami dotyczącymi rewitalizacji znalazły się: Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Konin, Toruń, Piekary Śląskie, Wrocław, Zamość, Trzcińsko-Zdrój i Żyrardów.

[poll id=”21″]

Które miasto najlepiej przeprowadza rewitalizację? Do zdobycia nagrody!

Specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego przygotowaliśmy fotografie najciekawszych, najpiękniej odnowionych budynków, mostów, bulwarów, zabytkowych miejsc bądź ulic. W naszej galerii znalazły się też zrewitalizowane – dzięki inicjatywie władz miejskich – rynki, pałace a nawet całe wyspy. Z kolei z krótkiego opisu dowiemy się np. gdzie, kiedy i z jaką kwotę realizowano określone przedsięwzięcie i wiele, wiele innych ciekawostek.

Dla zwycięskiego miasta przygotowaliśmy nagrodę – półroczną prenumeratę „Przeglądu Komunalnego”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii i głosowania w naszej ankiecie. Głosy można oddawać do końca kwietnia.

Które miasto w Polsce ma najpiękniej zrewitalizowane miejsca?

BYDGOSZCZ
GDAŃSK
KIELCE
KONIN
TORUŃ
WROCŁAW
ZAMOŚĆ
ŻYRARDÓW
PIEKARY SLĄSKIE
TRZCIŃSKO-ZDRÓJ


UWAGA! Jeżeli chcesz dołączyć do grona miast, biorących udział w plebiscycie to prześlij nam interesujące zdjęcia zrewitalizowanych obiektów. Prześlij je na info@portalkomunalny.pl, a my dodamy je do zestawienia!

Czytaj więcej

14 Komentarze

  1. Zgadzam się, że Kielce pięknieją. Pamiętam Kielce z lat 70, 80 i początku 90. Miasto było bardzo szare i architektonicznie nieciekawe. Po rewitalizacji ulice i budynki wyglądają bardzo dobrze. Bardzo mi się podoba rewitalizacja tzw. “nowego miasta”. Uważam, że został doskonale odtworzony klimat czasów Staszica. Ponadto, jedno wycięte drzewo jest zastępowane 10 nowymi nasadzeniami. To fakt. Trochę cierpliwości takie drzewa potrzebują czasu na wyrośnięcie, wykształcenie pnia i zbudowanie korony. Tak zaprojektowana zieleń swoje piękno pokaże za 8-10 lat. Widzę też dobry pomysł na zastępowanie drzew chorych i łamliwych ( np. topola włoska ) drzewami zdrowymi i korzystnymi dla infrastruktury miejskiej (np. lipa drobnolistna).Jedyny minusik to zbyt mała ilość pnączy tworzących zielone korytarze i roślin jednoliściennych pomagających oczyszczać powietrze nocą – ale to tylko moje subiektywne odczucie i temat na inny plebiscyt. Jestem dumny z Kielc! Pozdrawiam i 3mam kciuki za Kielce. Wszystkiego dobrego.

  2. Kielce???! Przykład zmarnowanej szansy na wyjątkową rewitalizację. Dziwię się władzom, że tak zeszpeciły to kiedyś piękne zielone miasto.

  3. Też potwierdzam Kielce pięknieją. Ile razy tam jestem nie mogę się nadziwić, że miasto tak mogło się zmienić. Widać, że ma dobrego gospodarza.

Skomentuj