Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Rysica z Estonii zamieszkała w Polsce

Rysica z Estonii zamieszkała w Polsce
26.03.2013, o godz. 8:50
czas czytania: około 2 minut
0

Jest samicą, ma ok. dwóch lat i waży ponad 16 kg i od niedzieli znów może cieszyć się wolnością. Rysica, bo o niej mowa to czwarty ryś, który został wypuszczony w lasach powiatu szczycieńskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Do tej pory w lasach warmińsko-mazurskich wypuszczono trzy drapieżniki tego gatunku. Ostatnia taka akcja odbyła się w ubiegłym roku. Wówczas to dwa rysie z Estonii zamieszkały w lasach Nadleśnictwa Jedwabno i Spychowo. Ich wypuszczenie to część projektu, który realizowany jest od 2007 roku przez WWF Polska. Rysie mają bowiem pomóc w odtworzeniu populacji tych pięknych drapieżników w lasach mazurskich.

Każdy z wypuszczonych osobników został wyposażony w specjalny nadajnik do translokacji. Obszar bytowania poszczególnych kotów jest na bieżąco monitorowany.

– Dzięki temu wiemy, że na przykład jedna z samic przemieszczała się po terenie aż pięciu nadleśnictw – mówi Krzysztof Krasula, nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo. – Jednak to jej nie wystarczyło, ponieważ zawędrowała aż do Obwodu Kalingradzkiego. Po pewnym czasie jednak znów wróciła do naszego regionu – dodaje.

W naszej części terytorium Polski panują podobne, jak w Estonii warunki przyrodnicze i występują zbliżone do siebie lasy i baza pokarmowa. Ryś potrzebuje dużych i zwartych obszarów leśnych. A takie bez wątpienia panują w rozległych Lasach Napiwodzko-Ramuckich, które są połączone z innym dużym kompleksem leśnym – Puszczą Piską. Dlatego tu też właśnie ryś może znaleźć optymalne warunki do życia.

Wypuszczona w niedzielę 24 marca rysica nie miała jeszcze potomstwa. Być może właśnie w podszczycieńskich lasach znajdzie partnera i wyda na świat kolejne pokolenie. Byłoby to zwieńczenie wielu lat pracy nad reintrodukcją rysia na Warmii i Mazurach. Szacuje się, że w naszym kraju żyje zaledwie 200 rysi, przy czym w Polsce północno-wschodniej, przetrwało ok. 60 osobników.

źródło: WFOŚiGW w Olsztynie


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024