Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Rzeszów: nowe centrum badawcze

Rzeszów: nowe centrum badawcze
08.05.2014, o godz. 14:21
czas czytania: około 3 minut
0

Na Uniwersytecie Rzeszowskim w środę uroczyście otwarto Centrum Innowacyjno–Badawcze Środowiska. Inwestycja kosztowała 34 mln zł. W Centrum prowadzone będą badania gleby, powietrza, wody i mikroorganizmów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

W Centrum Innowacyjno–Badawczego Środowiska oprócz sal wykładowych i ćwiczeniowych znajdują się cztery laboratoria: chemii gleby, biologii gleby, fizyki gleby i mikrobiologii, w których studenci będą mogli przeprowadzać praktyczne zajęcia na nowoczesnej aparaturze badawczej i zdobywać dzięki temu praktyczne umiejętności.
 
Jak powiedział prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego Czesław Puchalski, wyposażenie, które znajduje się w Centrum, jest szansą dla studentów na nauczenie się nowych metod analizy środowiska, umożliwia pracę na najnowocześniejszym sprzęcie. Dzięki temu – jak zauważył – studenci mają szansę zostać wysoko wykwalifikowanymi fachowcami, poszukiwanymi przez pracodawców.
 
„Laboratoria, które zostały otwarte, są przyszłością dla regionu, dają szerokie możliwości badania środowiska we wszystkich jego aspektach: środowiska glebowego, wodnego, powietrza. Jest to nieodzowna wartość naszego regionu, który ma charakter regionu turystycznego” – mówił Puchalski.
 
Placówka została wyposażona w nowoczesny sprzęt i aparaturę laboratoryjną, w tym elektronowy mikroskop skaningowy, który umożliwi badanie materiału np. próbki gleby, w olbrzymim powiększeniu, nawet 50 tys. razy.
 
Prorektor zaznaczył, że uczelnia będzie współpracowała z podmiotami gospodarczymi, głównie sektora nowoczesnego rolnictwa zajmującego się produkcją zdrowej żywności i rolnictwem ekologicznym.
 
UR podpisał już np. umowę z firmą Tauron Wytwarzanie. W jej ramach naukowcy z UR zajmą się hodowlą roślin energetycznych i pracami badawczo-rozwojowymi dotyczącymi paliw odnawialnych.
 
Jak powiedział w środę Puchalski, w gospodarstwie uczelni, gdzie będą hodowane te rośliny, obecnie trwa przygotowywanie gleby. Prawdopodobnie jesienią zostaną wysiane pierwsze rośliny. Chodzi o hodowlę takich roślin energetycznych jak wierzba energetyczna, topola, topinambur czy algi.
 
Naukowcy z UR będą badać m.in., jaka gleba jest najlepsza dla roślin energetycznych, opracują metody ich przetwarzania czy sposoby zagospodarowania pozostałości po spalaniu tych roślin.
 
Tauron będzie wykorzystywać biomasę w elektrowni Stalowa Wola, gdzie za dwa lata uruchomiony zostanie kocioł na biomasę.
 
Gospodarstwo Uniwersytetu Rzeszowskiego liczy około 100 ha, z czego na razie pod uprawę roślin energetycznych przeznaczono połowę. Z 50-hektarowej działki w ciągu 22 lat można będzie pozyskać prawie 30 tys. ton biomasy. Zbiory odbywają się co trzy lata. Puchalski dodał, że docelowo plantacja zostanie obejmie cały obszar działki.
 
Powierzchnia użytkowa Centrum Innowacyjno–Badawczego Środowiska wynosi ok. 4 tys. metrów kw. W placówce znajdują się m.in. sale wykładowe, ćwiczeniowe i laboratoria, wyposażone w aparaturę badawczą wartą 12 mln zł. Budowa Centrum trwała 18 miesięcy. Obiekt znajduje się w kampusie uczelni na Zalesiu.
 
W kampusie UR na Zalesiu jest 6 centrów badawczych: Centrum Transferu Technologii i Badań Podstawowych, Centrum Innowacji i Wdrożeń Technologii w Przemyśle Spożywczym, Centrum Przetwarzania Biomasy i Odpadów na Energię, Centrum Marketingu Produktów Spożywczych, Podkarpackie Centrum Innowacyjno-Badawcze Środowiska, Laboratorium Biotechnologii Roślin, Centrum Konferencyjno – Naukowe. Znajduje się tam także 40 laboratoriów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024