Wystawy, koncerty, biegi, pokazy multimedialne, ale też okolicznościowe zalepki do urzędowych pism czy biało-czerwone ubranka dla obiektów przestrzeni miejskiej – tak samorządy zamierzają świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W wielu miastach i gminach obchody okrągłego jubileuszu niepodległości trwają już od kilku dni, tygodni, a nawet miesięcy.

Jednym z wielu wydarzeń towarzyszących obchodom stulecia niepodległości w Poznaniu będzie Bieg Niepodległości. Weźmie w nim udział ok. 25 tys. osób.

Biegacze wystartują o godzinie 11:11. Na starcie zostanie utworzona olbrzymia, 25-tysięczna żywa flaga z białych i czerwonych elementów odzieży, które wszyscy uczestnicy otrzymają w pakiecie startowym.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

Kopiec Wolności

Z okazji stuletniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości władze Poznania zmodernizowały Kopiec Wolności. Obiekt o wysokości prawie 100 m znajduje się w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego. Jego otwarcie zaplanowano na 11 listopada.

Prace obejmowały m.in. remont drogi wejściowej na szczyt kopca od strony zachodniej oraz platformy po stronie północnej. Na istniejących płytach położono nowe podłoże z kostki kamiennej. Na szczycie kopca wybudowano stopę fundamentową i zamontowano maszt flagowy.

Budowa Kopca Wolności rozpoczęła się 3 maja 1919 r., czyli kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu Powstania Wielkopolskiego. Budowę sfinansowano z cegiełek, a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania, przychodząc popołudniami i usypując kopiec. Został ukończony w trzy lata, ale w trakcie II wojny światowej zniszczyli go Niemcy, wykorzystując do tego Żydów i jeńców wojennych.

Szkoła im. 100-lecia Niepodległości Polski

Na trzy dni przed uroczystymi obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości Szkole Podstawowej nr 32 we Wrocławiu nadano imię 100-lecia Niepodległości Polski. Decyzję o nadaniu szkole imienia nawiązującego do setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości podjęła Rada Miejska Wrocławia.

W czwartek odbyła się oficjalna uroczystość, podczas której dyrekcji szkoły przekazano wyjątkowy sztandar ufundowany z tej okazji przez władze Wrocławia. Z jednej strony widnieje na nim biały orzeł w złotej koronie, z drugiej herb stolicy Dolnego Śląska.

Światło dla Niepodległej

Zwieńczeniem obchodów obchody stulecia niepodległości w Łodzi będzie spektakularny pokaz laserowy na Placu Wolności. Podziwiać będzie można m.in. najdłuższą flagę narodową utkaną światłem. Na prośbę Urzędu Miasta Łodzi specjaliści z Light Move Festival przygotowali specjalny projekt, który wykorzystuje światła w kolorze barw narodowych, czyli białego i czerwonego jako symbolu porządku, życia, ewolucji, ducha i radości.

Plac Wolności to centralny plac Łodzi, dawny Nowy Rynek, gdzie 11 listopada 1918 r. doszło do rozbrajania Niemców i krwawych starć z Niemcami. W hołdzie tych wydarzeń z obszaru placu popłyną dwa strumienie laserów w polskich barwach narodowych, co pozwoli na stworzenie wyjątkowej projekcji nawiązującej do barw Rzeczypospolitej Polskiej.

W obchodach 100-lecia niepodległości wezmą także udział łódzcy tramwajarze. W hołdzie dla zaangażowania w wydarzenia 11 listopada 1918 r. ówczesnych łódzkich maszynistów przygotowali inscenizację z wykorzystaniem najstarszego jeżdżącego tramwaju w Polsce oraz z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Historyczny tramwaj z inscenizatorami wystartuje z ul. Telefonicznej o godz. 23:24, a kolejne rekonstrukcje będą się odbywały m.in. na placu Kościelnym, placu Niepodległości i placu Sałacińskiego.

Maszt i Most Niepodległości

Na Górze Gradowej w Gdańsku stanął 42-metrowy maszt flagowy. Jest jednym z 14 masztów, które zostały ustawione w Gdańsku z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Cztery 18-metrowe maszty stanęły przy Ergo Arenie już w maju tego roku. Wciągnięto na nie flagi Polski, Unii Europejskiej, Gdańska i Sopotu. Kolejne konstrukcje ustawiono na Ołowiance (trzy 16-metrowe maszty), węźle Groddecka (trzy 18-metrowe). Kolejne trzy staną w najbliższych dniach przy nowo budowanym moście zwodzonym w Sobieszewie.

Maszt został wyposażony w napęd elektryczny. Wielkość flagi będzie proporcjonalna do wysokości masztu, jej powierzchnia będzie wynosić 40 m kw. Urząd zamówił cztery flagi tej wielkości: dwie biało-czerwone i dwie Gdańska. 10 listopada zostanie wciągnięta flaga Polski. Maszt stanął na 46-metrowym wzniesieniu Góry Gradowej, flaga będzie więc powiewać na wysokości 88 m. Konstrukcja zostanie podświetlona, tak by była widoczna z różnych punktów Gdańska, również nocą.

Oficjalna nazwą mostu, którego budowę ukończono nad Martwą Wisłą w Gdańsku Sobieszewie, będzie Most 100-lecia Niepodległości. Most zwodzony na Wyspę Sobieszewską ma długość 173 metrów, a przęsła zwodzone są rozpięte na 59,5 metra. Budowa mostu kosztowała blisko 58 milionów złotych, z czego 28 milionów pochodziło od strony rządowej. To jedyny taki most w Polsce. Most zwodzonego zapewni sprawne i bezpieczne połączenie wyspy z lądem.

Pierwsze próby obciążeniowe budowanego mostu w Sobieszewie.
29.09.2018
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

1
2
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj