Protesty przedsiębiorców prywatnych przeciwko regulacjom umożliwiającym samorządom bezprzetargowe zlecanie zadań związanych z gospodarką odpadami nie przyniosły efektu. W piątek Sejm przyjął nowelizację prawa zamówień publicznych, która m.in. wprowadza tzw. in house.

Przepisy znowelizowanej ustawy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, przy czym akurat regulacje dotyczące zamówień in house, czyli udzielanych wykonawcom, nad którymi kontrolę sprawuje zamawiający, mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Nowelizacją zajmie się teraz Senat.

Przeciwko in house w gospodarce odpadami protestowały m.in. Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami jak i Polska Izba Gospodarki Odpadami. Takich regulacji domagały się natomiast organizacje zrzeszające samorządy i kontrolowane przez nich spółki komunalne zajmujące się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów.

Czytaj więcej

38 Komentarze

 1. 13 maja br. parlament przegłosował, że polskie gminy uzyskają w dwunastym roku naszej obecności w Unii Europejskiej takie same narzędzie systemowe w gospodarce odpadami komunalnymi jakie mają od zawsze samorządy zachodnioeueopejskie takich krajów jak Austria, Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania i wiele innych krajów UE – czyli gminy nie będą musiały już ogłaszać przetargów na wyłonienie tych co chcieliby kręcić lody na comiesięcznych obywatelskich opłatach za śmieci. Gminy będą mogły tak jak każde samorządy w Unii Europejskiej sprzątać u siebie własnymi służbami komunalnymi… Oj bardzo nie podoba się to, że zatrzymano misję ustawy z 2011 roku – wiadomosci.onet.pl/olsztyn/czarna-wizja-wojny-smieciowej-ofiara-bedzie-mpo/f7ew5v

  • Ta, teraz lody będą kręcićznajomi i szwgrowie wójta, burmistrz, itd.
   Drektywa uni europejskiej o zamówieniach in house mówi wyraźnie też o warunkach dopuszczalności takich rozwiązań. Dotyczy to m.in. braku konkurencji na rynku, oraz kilku innych warunków dopuszczalności zamówień In House. Właśnie implementacja dyrektywy do 18 kwietnia 2016 dotyczy warunków dopuszczalności zamówień In House. Kłamstwem jest, że tego typu zmówienia są powszechne w Europie. Najwięcej w gospodarce odpadami jest ich w Szwecji, głównie na północy, gdzie są duże przestrzenie o niezbyt gęstej zabudowie.
   Należy też zaznaczyć, że Szwecja ma najdroższy system odbioru odpadów od mieszkańców sięgający zależnie od regionu: 800 – 1000 euro rocznie na gospodarstwo domowe , co w Polskich warunkach daje ok.90 zł miesięcznie na mieszkańca. Jeśli interesuje nas taki model to bardzo, wspierajmy brak konkurencji!
   Należy zaznaczyć, że tylko w części wymienionych państw odbiór odpadów został przejęty przez samorządy. W części obowiązuje system jaki był w Polsce do 2013 roku, czyli każdy podpisuje umowę z przedsiębiorcą.
   Tak więc masa kłamstw w tej sprawie by dać następną furtę samorządowca do kręcenia własnych lodów naszym kosztem, bo za nepotyzm, brak kompetencji i bylejakość oraz rozpasane koszty w spółkach gminnych zapłacimy MY, czyli mieszkańcy.

Skomentuj