1 / 4

Robert Biedroń, Prezydent Miasta Słupska oraz Anna Pawlak-Kuliga, prezes Ikea w Polsce podpisali w środę deklarację współpracy w zakresie zrównoważonego rozwoju. W ramach współpracy zostanie zamontowane m.in. energooszczędne oświetlenie, promowane będą także odnawialne źródła energii.

Pierwszym wspólnym projektem IKEA i urzędu miasta będzie „Słupski test LED-ów”, w ramach którego w 90 mieszkaniach komunalnych zostanie zainstalowane oświetlenie diodowe. Żarówki zużywają do 85 proc. mniej energii elektrycznej, co w efekcie pozwala znacznie ograniczyć emisję CO2. Ich żywotność sięga nawet 20 lat, przewyższając tym samym wielokrotnie czas działania klasycznych żarówek, które zamontowane były w mieszkaniach komunalnych.

Obecnie administratorzy odwiedzają mieszkańców wskazanych bloków zapraszając ich do udziału w programie i przeprowadzając audyty energetyczne. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest przekazanie danych na temat zużycia energii elektrycznej. Zestawy LED otrzymają także mieszkańcy Słupska pobierający dodatek energetyczny, a wszystkie nowe mieszkania komunalne będą standardowo wyposażone w oświetlenie LED Ikea.

– Niezmiernie cieszę się, że mieszkańcy i mieszkanki mojego miasta będą mieli wiele wymiernych korzyści z naszej współpracy. Od kilku dni trwa wspólna akcja pt. „Słupski test LED-ów”, podczas której mieszkańcy wybranych bloków komunalnych będą mogli otrzymać za darmo żarówki LED do testowania w mieszkaniach. Cieszę się, że Ikea i Słupsk pokazują, że ekologia opłaca się wszystkim: mieszkańcom, odpowiedzialnemu biznesowi i miastu. Podobnych akcji planujemy wiele – zarówno w dziedzinie energii, ale także edukacji, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji – powiedział Robert Biedroń, prezydent Słupska.

Słupsk od dwóch lat aktywnie realizuje politykę zrównoważonego rozwoju. Ma to swój wyraz zarówno w dokumentach planistycznych miasta, jak również w konkretnych projektach dotyczących m.in. edukacji ekologicznej, efektywności energetycznej, mobilności i gospodarki wodnej.

W jednostkach miejskich zużyte oświetlenie sukcesywnie wymienianie jest na LED-owe, w ośmiu szkołach prowadzony jest program oszczędzania energii „Każdy watt na wagę złota”, a pierwszy w Polsce Zielony Punkt prowadzi edukację ekologiczną i angażuje się w imprezy promujące oszczędność energii i zasobów. Wysiłki miasta zostały docenione w listopadzie 2016 roku, kiedy to Słupsk zwyciężył w dwóch z czterech kategorii pośród miast do 100 tysięcy mieszkańców w prestiżowym konkursie Eco-Miasto organizowanym przez Ambasadę Francji.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj