Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie został laureatem piątej edycji ogólnopolskiego plebiscytu na najlepsze inwestycje komunalne w Polsce.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 20 maja podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nagrodę odebrał Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego i Wodociągów Krakowskich.

Zwycięzców ogólnopolskiego konkursu Top Inwestycje Komunalne 2016 wyłoniła rada konsultacyjna pod przewodnictwem Andrzeja Dery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz czytelnicy serwisu portalsamorzadowy.pl.

W ramach plebiscytu najlepszą inwestycję komunalną roku 2016 wybierali także użytkownicy wspomnianego portalu. W głosowaniu wygrało ZZO Jarocin, o czym pisaliśmy na początku maja.

To nie pierwsza tak prestiżowa nagroda dla krakowskiej spalarni. Kilka miesięcy temu inwestycja otrzymała tytuł Lidera Małopolski w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie roku” w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

Uruchomiona w grudniu 2015 roku spalarnia, zlokalizowana w południowo-wschodniej części Krakowa, na obszarze Nowej Huty zapewnia odzysk energii zawartej w odpadach i jej produkcję w kogeneracji, czyli zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej. Podstawowym celem projektowanego kompleksu budynków było stworzenie nowoczesnego zespołu wpisującego się przestrzennie i kompozycyjnie w otoczenie krajobrazowo-przyrodnicze.

Wartość inwestycji wyniosła 673 mln zł netto (w tym unijne dofinansowanie – ok. 372 mln zł, pożyczka z NFOŚiGW ok. 298 mln zł oraz wkład własny Krakowskiego Holdingu Komunalnego).

Ponadto, w plebiscycie tytułem Top Inwestycji Komunalnej wyróżniono następujące przedsięwzięcia:

– Rozwój Komunikacji Rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej w latach 2007-2013;
– Centrum Edukacyjno-Turystyczne Naturum w Rudzie Sułowskiej w gminie Milicz;
– Drogowa Trasa Średnicowa Katowice-Gliwice;
– Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie;
– Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach;
– Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej im. Rodziny Ulmów;
– Rewitalizacja dworca PKP oraz terenów przydworcowych w Sopocie;
– Stacja tankowania gazem ziemnym w Śremie;
– Strefa Aktywności Gospodarczej „Mechaniczne” w Tarnowie;
– Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu Śląskim.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Mieszkam w Mogile , najgorszy smród jest odczuwalny w niedziele wieczór . Czy możecie Państwo wytłumaczyć dlaczego ? Moim zdaniem dlatego ,że w niedziele nie działają pomiary emisji na ul. Bulwarowej .

Skomentuj