W przetargu na rozbudowę spalarni odpadów w Warszawie złożono trzy oferty. Najdroższa z nich, którą przygotowało konsorcjum Astaldi, Termomeccanica i Atzwanger opiewa na kwotę aż 2,1 mld zł.

Pozostałe dwie propozycje złożyli: Shanghai Electric Power Construction z Chin oraz spółka firm CNIM z Francji i niemieckiego Porr. Chińczycy wycenili swoje usługi na 1 mld zł, zaś konsorcjum francusko-niemieckie – na 1,7 mld zł.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie zamierzało przeznaczyć na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) niecały miliard złotych. Oprócz ceny w przetargu ma liczyć się także okres gwarancyjny i wykorzystanie jak najnowocześniejszych technologii.

Spalarnia odpadów w Warszawie będzie rozbudowywana przez 3 lata. Po remoncie ma spalać aż 305 tys. ton odpadów rocznie, wytwarzając przy tym energię cieplną i elektryczną dla mieszkańców stolicy.

Funkcjonowanie spalarni po rozbudowie prezentuje animacja:

– Instalacja do termicznego przekształcania odpadów będzie dopełnieniem miejskiego systemu zagospodarowania odpadów opartego na segregacji u źródła. Inwestycja zaprojektowana została przede wszystkim w odpowiedzi na konieczność zagospodarowania odpadów zmieszanych, mających znikomy walor z punktu widzenia odzysku surowcowego, które do tej pory kierowane były w większości na składowiska – mówią przedstawiciele MPO Warszawa.

Według przygotowanego projektu ZUSOK po remoncie ma mieć m.in. zielone dachy wspomagające retencję deszczówki. Będzie przez nie przebiegać ścieżka edukacyjna, która również ma powstać w ramach rozbudowy.

Spalarnia w Gdańsku dla Astaldi. Jest wyrok sądu i dofinansowanie

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Cytuję znalezione-nic dodać w temacie:
    “Spalarni nie budują tylko ci którzy już je mają. Spalarnie nie zastąpią recyklingu i odwrotnie. I spalarnia i odzysk to niezbędne elementy gospodarki śmieciami”
    i “Tylko we Francji działa 128 dużych zakładów termicznej utylizacji odpadów. W Niemczech jest ich 66, a w malutkiej Szwajcarii 30. Łącznie w Europie działa ponad 400 spalarni odpadów komunalnych, które odpowiadają za utylizację blisko 25 proc. odpadów. W Skandynawii spaleniu poddawanych jest ponad 50 proc. odpadów”

  2. Oby zbudowali jak najszybciej. Np. w czterokrotnie mniejszym Gdańsku rusza budowa i dostali dotację a u nas kłody pod nogi ciągle, zablokowanie budowy spalarni przez wojewodę i groźba utraty dotacji to zupełne kuriozum

  3. Po podliczeniu punktów wychodzi, że najlepszą ofertę złożyli Chińczycy potem Włosi, a na końcu Francuzi. Cena to 60% wartości kryterium wyboru oferty stąd oferta za 2 miliardy jest lepiej oceniona niż ta za 1,7 miliarda…

Skomentuj