1 / 9

Ogólnopolska akcja „Czyste Tatry” już po raz piąty organizowana jest przez Stowarzyszenie Czysta Polska. W dniach 1-2 lipca 2016 r. ambasadorzy, partnerzy, i wolontariusze akcji wyruszą ponownie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić turystów do współpracy w ramach ekologicznej edukacji.

Podstawowym celem „Czystych Tatr” jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru Tatr w większości położonego na terenie parku narodowego. Na obszarze tym występuję chronione gatunki roślin i zwierząt, ale unikatowa jest również przyroda nieożywiona.

Tatrzański Park Narodowy przecina ok. 245 km szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety wielu z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na podłoże (gleba, ściółka leśna, roślinność, skały), a także chronione gatunki zwierząt. Pozostawione przy szlakach puszki, butelki stanowią zabójczą pułapkę dla wielu zwierząt.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma pokazywać ludziom, jak niewiele każdy musi zrobić, by zadbać o środowisko naturalne. Do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy wyruszają na tatrzańskie szlaki, aby je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na odpady, rękawice, identyfikatory oraz mapy.

Dotychczas, w ramach czterech poprzednich edycji akcji „Czyste Tatry” udało się zebrać przeszło 3 tony odpadów. Ponadto podczas ubiegłorocznej (2015) akcji ustanowiono rekord Polski w budowaniu największej konstrukcji (góralska parzenica) z surowców wtórnych (26 m długości, 15 m szerokości, zbudowana z 750 kg plastikowych nakrętek).

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj