W Krakowie trwa akcja usuwania strych, zagrażających bezpieczeństwu pojazdów.

W pierwszym kwartale tego roku krakowscy strażnicy miejscy usunęli już ok. 150 nieużytkowanych pojazdów. Z kolei w 2015 r. dzięki ich interwencji usunięto 644 nieużywanych i zagrażających bezpieczeństwu aut.

Zgodnie z prawem

Działania te są przeprowadzane zgodnie z przepisami ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20 czerwca 2011 r., w sprawie usuwania pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane. Straż miejska może usuwać pojazdy pozostawione bez tablic rejestracyjnych lub pojazdy, których stan wskazuje na to, że nie są używane, w przypadku pozostawienia ich w strefie zamieszkania, strefie ruchu, bądź na drodze publicznej.

Z kolei gdy pojazd jest zaparkowany na drodze wewnętrznej – nie ma podstaw, by go usunąć. Strażnicy rozmawiają wówczas z właścicielem pojazdu i proszą go o doprowadzenie auta do stanu używalności lub usunięcie go z danego terenu. Jeśli jednak strażnik stwierdzi, iż taki pojazd stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa, w takim przypadku może go odholować na parking miejski.

Odholowane samochody

Wśród pojazdów odholowanych przez krakowską straż miejską znalazły się m.in.: opel corsa, saab, honda, renault citroen. W przypadku Opla Corsy strażnicy ustalili dane właściciela pojazdu. Skontaktowanie się z nim nie było jednak możliwe – okazało się, że mężczyzna przebywa za granicą. Opel był w tak złym stanie technicznym, że zaczął stwarzać zagrożenie. Z kolei Saab zaparkowany był w strefie zamieszkania i nie posiadał tablic rejestracyjnych. Hondę zaparkowano na drodze publicznej, a swoim stanem technicznym zagrażała bezpieczeństwu. Próba kontaktu z właścicielem zakończyła się niepowodzeniem. W złym stanie technicznych był też Renault i Citroen. Samochody te odholowano na parking przy ulicy Lindego. Dzięki strażnikom miejskim udało się również usunąć: Volkswagena z ulicy Półłanki przy Placu Targowym, Suzuki z ulicy Babińskiego, Chryslera z ulicy Kościuszkowców, Mercedesa z ulicy Potebni i wiele innych zagrażających bezpieczeństwu.

Czytaj więcej

Skomentuj