Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Świat wokół odpadów

Świat wokół odpadów
Łukasz Więcławski
14.05.2015, o godz. 11:04
czas czytania: około 5 minut
0

Spadek cen żelaza, angażowanie konsumentów w recykling odzieży, certyfikat dla recyklerów elektroodpadów, edukacja recyklingowa w Stanach Zjednoczonych i inne, czyli co słychać w świecie recyklingu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Ciemne chmury

heiko119www.depositphotos.com Depositphotos_37969619_m
heiko119/www.depositphotos.com

Największy spadek cen złomu żelaza od 2008 r. odnotowała w drugim kwartale 2015 r. firma Schnitzer Steel Industries z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Ogłosiła stratę 196 mln dol. w drugim kwartale fiskalnym 2015 r., w porównaniu z zyskiem 1,79 mln dolarów w tym samym czasie w ub.r. Jak alarmuje przedsiębiorstwo, ceny złomu żelaza osiągały nawet 100 dolarów/tonę, co stanowi spadek o 30% w stosunku do poprzedniego kwartału. Za taką sytuację na rynku (również światowym) odpowiadają m.in. nadprodukcja, silny dolar, ale także niższe ceny rudy żelaza i mniejszy popyt na rynkach końcowych. Spółka zwraca również uwagę na negatywny wpływ ostrej zimy, który spowolnił pracę w portach West Coast oraz przyczynił się do zmniejszenia przepływu dostaw.

Firma zamierza zredukować koszty, zminimalizować zdolność produkcyjną, ale także zintegrować biznes części samochodowych i recyklingu złomu do końca tego roku. Takie działanie ma również przyczynić się do dalszej optymalizacji wydajności w firmie i w efekcie domknięcia łańcucha dostaw. – W obliczu gwałtownych spadków cen surowców podejmujemy świadome i znaczące kroki w celu dalszego obniżenia kosztów operacyjnych oraz generowania dodatnich przepływów pieniężnych – mówi Tamara Lundgren, prezes i dyrektor generalny firmy.

Buty do recyklingu

Program „close the loop”, czyli zamkniętej pętli, wprowadza we wszystkich swoich sklepach w Stanach Zjednoczonych producent sportowej odzieży North Face. Projekt uwzględnia medialną kampanię społeczną, aby zachęcić konsumentów do oddawania do recyklingu zużytych odzieży i obuwia. Dane US Environmental Protection Agency dowodzą, że 5% powierzchni na składowiskach w USA zajmują tekstylia. Ponadto masa deponowanych tekstyliów w latach 1999-2009 wzrosła o 40%.– Mamy nadzieję, że dzięki tej kampanii ludzie pomyślą o cyklu życia produktów, które kupują, i o tym, jak mogą podjąć proste kroki, aby pomóc chronić nasze środowisko – mówi Adam Mott, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w The North Face.

Nowa sieć

W Stanach Zjednoczonych uruchomiono największą krajową sieć przedsiębiorstw – certyfikowanych recyklerów e-odpadów – którą nazwano „Impact Recyclers”. Obejmuje ona Kalifornię, Kolorado, Indianę, Georgię, Minnesotę i Nowy Jork. Zrzeszone firmy dbają o zbiórkę, sortowanie i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale także o zatrudnianie ludzi wykluczonych społecznie – w tym osób autystycznych, z niepełnosprawnością fizyczną lub tych, które weszły w konflikt z prawem.

Obecnie w sieci funkcjonuje siedem firm: Blue Star Recyclers, Isidore Recycling, Merit ePartners, RecycleForce, Stanley eWaste, Tech Dump i ReWorx. W ubiegłym roku łącznie poddały one recyklingowi ponad 11 tys. ton elektroniki. Wszystkie przedsiębiorstwa posiadają certyfikat R2 lub eStewards. – Model sieci zapewnia klientom centralny punkt kontaktowy, poprawę efektywności i znaczący wpływ na społeczeństwo, by osiągnąć cele w obszarze społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw – komentuje Mike Daniels, dyrektor generalny ReWorx.

Centrum w Xiamen

Porozumienie o współpracy podpisały w Azji przedsiębiorstwa: China Automobile Parts Holdings oraz SRI Elastomers. Celem jest budowa w Xiamen (Chiny) centrum recyklingu opon i złomu. Z produktów wycofanych z eksploatacji powstanie guma kauczukowa.

W nowym centrum wykorzystany zostanie opatentowany przez malezyjską firmę SRI Elastomers proces dewulkanizacji, który zakłada podejście wg zasady „zero zanieczyszczeń”. Do produkcji nowych wyrobów gumowych wykorzystanych zostanie 100% odpadów z opon. Jak uważa prezes SRI Elastomers – Gopinath Sekhar – zakład będzie mógł się pochwalić wstępną zdolnością przetwarzania na poziomie 10 tys. ton rocznie. W razie potrzeby pułap ten może być zwiększony przez dodanie kolejnych modułów.

httpsrielastomers.com
http://srielastomers.com

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

css.php
Copyright © 2024