Firma Orange w przeciągu najbliższych dwóch lat zamierza zainwestować 2,2 mld zł w rozwój polskiej sieci światłowodowej. Docelowo w zasięgu superszybkiego Internetu znajdzie się 3,5 mln gospodarstw domowych.

 

– Coraz więcej Polaków ogląda online pełnometrażowe filmy jakości Full HD bądź korzysta z sieci w tym samym czasie poprzez wiele urządzeń. Przerasta to możliwości starszych technologii. Światłowód da sobie radę, jego możliwości są dużo większe niż te, z których obecnie korzystamy – mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Podkreślił także, że odporność na zakłócenia i niezawodność działania światłowodu daje użytkownikowi bardzo duży komfort.

Nieograniczony dostęp do sieci sprzyja również przyspieszeniu rozwoju gospodarczemu kraju. Paweł Dobrowolski, ekspert z zakresu ekonomii podkreśla, że tego rodzaju inwestycje w infrastrukturę mogą sprostać wyzwaniom cywilizacyjnym, jakie stoją przed Polską.

– Techniki łączności są podstawowym czynnikiem rozwoju gospodarczego. Obecne sprawne funkcjonowanie rynków nie może odbywać się bez przepływu informacji. Gdyby nie rozwiązania jakie daje Internet, inwestorzy zniknęliby z rynku – wskazał Dobrowolski.

Jak wynika z wyliczeń ekspertów Fundacji Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, trzy czwarte nakładów w ramach inwestycji Orange Polska (ok. 1,6 mld zł) zostanie wydane na towary i usługi krajowych firm.

– Projekt będzie miał istotny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną  naszego kraju. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu. W długim – przez zwiększenie potencjału rozwojowego kraju – zaznaczyła dr Lucja Krzyżanowska, ekspert Fundacji Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Według szacunków fundacji, produkcja polskich firm w ramach całego łańcucha dostaw wzrośnie o ponad 3 mld zł. Przedsiębiorstwa mogą zatrudnić w najbliższych latach nawet 15 tys. dodatkowych pracowników, aby sprostać wzmożonemu popytowi. To mniej więcej tyle miejsc pracy ile przybyło łącznie w przemyśle i handlu hurtowym w całym 2015 r.

Jak poinformował Piotr Muszyński, wiceprezes zarządu Orange Polska ds. operacyjnych, decyzja o zbudowaniu światłowodu związana jest ściśle z lokalizacją popytu na taką usługę. Sieci powstają przede wszystkim w dużych miastach, gdzie użytkownicy bardzo intensywnie z nich korzystają. Obecnie Internet światłowodowy Orange jest dostępny w 26 miastach. Natomiast w drugiej połowie roku rozpoczną się inwestycje w 33 kolejnych.

– Chcemy dotrzeć wszędzie tam, gdzie klient czeka na światłowód – zaznaczył Piotr Muszyński. Klienci światłowodowego Internetu w Orange Polska mają do dyspozycji łącza o prędkości do 600 Mb/s. Natomiast prędkość wysyłania danych wynosi około  60 Mb/s. Co najmniej takie same możliwości uzyskają kolejni klienci, którzy znajdą się w zasięgu światłowodu w latach 2016-18.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Jesienią 2014 r. 30 mieszkańców Warszawy-Białołęka wyraziło chęć podłączenia się do Internetu (+ VOIP + TV) poprzez FTTH. Dostaliśmy potwierdzenie od przedstawiciela Orange (po weryfikacji adresów), że zostaliśmy dopisaniu do planu na 2015 r. Jest już 2. połowa 2016 r. – a postępu w sprawie instalacji nie widać…
    Kiedy będziemy mieli obiecany FTTH?
    Kontakt: hflorek.at.o2.pl

Skomentuj