Władze miejskie coraz większą wagę przykładają do poprawiania wyglądu miejskich terenów zieleni. Kwestia ta staje się powoli kluczowa dla jakości i warunków życia mieszkańców, bo tereny te pełnią funkcję miejsca zarówno relaksu, jak i aktywnego wypoczynku.

Udział terenów zieleni w ogólnej powierzchni miast w Polsce stanowi od 22 do 52%. Co więcej, Unia Europejska wspomaga samorządy finansowo w zakresie ich rekultywacji. Jak firmy zajmujące się ich pielęgnacją dbają o te tereny?

O ile obszary równe nie stanowią problemów i w przypadku dbania o te tereny gama produktów dostępnych na rynku jest szeroka, to problem pojawia się, gdy układ terenu jest pochyły lub trudno dostępny. Potrzebne są wtedy nowoczesne rozwiązania, które ułatwią odpowiednią pielęgnacje tych obszarów, ale również będą ekonomiczne w użytkowaniu, a przede wszystkim będą zapewniały bezpieczeństwo operatorowi. W ostatnim czasie pojawiło się na rynku nowatorskie rozwiązanie, które łączy w sobie wszystkie te cechy – kosiarki Spider produkcji czeskiej firmy Dvorak, których wyłącznym importerem w Polsce jest firma FULL Sp. z o.o.

Kosiarki Spider to rozwiązanie dla profesjonalistów, które umożliwia prace na stokach o znacznym nachyleniu – nawet do 55° – porośniętych gęstymi krzakami. Z uwagi na lekką i nowoczesną konstrukcję kosiarka ma mały ciężar, a co za tym idzie – charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa. Posiada też świetną zdolność wspinania się po stokach. Doskonale radzi sobie również na obszarach o płaskim ukształtowaniu terenu i na terenach podmokłych. Jej wszechstronność pozwala na zastosowanie przy koszeniu krótkiej trawy w parkach oraz dziko rosnących zarośli na skarpach.

A to nie wszystko. Kosiarka jest zdalnie sterowana, co zapewnia bezpieczeństwo operatorowi podczas koszenia trudno dostępnych miejsc, np. wałów lub rowów melioracyjnych, ale również ułatwia regulację parametrów koszenia, np. wysokości. Profesjonalny nadajnik do zdalnego sterowania ma zasięg około 300 m, i jest zasilany za pomocą akumulatorów. Co istotne, czas ładowania akumulatora to zaledwie trzy godziny. Dla zwiększenia komfortu pracy producent wyposażył maszynę w zapasowy akumulator i ładowarkę samochodową.

Jak na nowoczesne urządzenie przystało, Spider jest urządzeniem przyjaznym dla środowiska. Niskie zużycie paliwa powoduje minimalną emisję spalin, a lekka konstrukcja oparta na zwrotnych kołach nie uszkadza murawy.

Warto dodać, że kosiarka Spider posiada jeszcze jedno istotne zastosowanie. Podczas zimy świetnie sprawdza się jako urządzenie do odśnieżania, wystarczy tylko zamontować dostępny, jako wyposażenie, pług do odśnieżania o szerokości aż 140 cm.

O nowatorskim pomyśle oraz unikatowości urządzenia świadczy objęcie ochroną patentową projektu kosiarki Spider w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i wielu innych państwach świata.

Warto poznać opinie klientów na temat kosiarki Spider, dostępne na stronie www.full.com.pl/o-nas/referencje/. Istnieje możliwość sprawdzenia zalet tego wszechstronnego urządzenia, wystarczy zajrzeć na stronę www.zielen.full.com.pl i umówić się na bezpłatny, niezobowiązujący pokaz w dogodnym terminie.

Jedno urządzenie, wiele możliwości

Pielęgnacja terenów zieleni to nie tylko koszenie trawy, dlatego warto przyjrzeć się produktom oferowanym przez niemiecką firmę Köppl. Znalezienie jednego urządzenia o tak szerokim spektrum zastosowania wydaje się niemożliwe. A jednak! Ciągniki jednoosiowe produkcji firmy Köppl to uniwersalne rozwiązanie wykorzystywane w gospodarce komunalnej, ogrodnictwie, leśnictwie, rolnictwie i kształtowaniu krajobrazu. W zależności od potrzeby i późniejszego zastosowania gama produktów jest naprawdę szeroka (dokładny opis każdego urządzenia jest dostępny na stronie www.zielen.full.com.pl/katalog-produktow/ciagniki-jednoosiowe-koppl/).

Dzięki szerokiej gamie ciągników i przystawek (łącznie jest ich aż 46) możliwe jest dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb i warunków atmosferycznych. Marka Köppl oferuje różnego typu przystawki w zależności od charakteru zastosowania – od różnego rodzaju kosiarek, przetrząsaczo-zgrabiarki, glebogryzarki, lemiesza do odśnieżania, odchwaszczacza, brony, rozdrabniacza, rozsiewacza piasku, zgarniacza, prasy, owijarki, aż do dmuchawy i odkurzacza do liści. Możliwość kombinacji zastosowań tych urządzeń robi ogromne wrażenie.

Największym zainteresowaniem wśród przystawek cieszą się kosiarki bijakowe SMK. Co ważne, kosiarki bijakowe Köppl spełniają najwyższą dla tego typu urządzeń Europejską Normę Bezpieczeństwa DIN EN 12733:2011, która dowodzi, że produkty zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić minimalne ryzyko wyrzucenia niepożądanych elementów spod kosiarki. Kwestia ta, z punktu widzenia firm świadczących usługi koszenia trawy bezpośrednio w sąsiedztwie dróg, wydaje się bardzo istotna. Na forach internetowych można znaleźć opisy wielu sytuacji, kiedy to przez wyrzucenie spod kosiarki kamienia uszkadzany jest przejeżdżający samochód. Częstotliwość występowania takich zdarzeń jest na tyle wysoka, że firmy ubezpieczeniowe stawiają wysokie wymogi, aby takie ubezpieczenie zawiązać, co łączy się z generowaniem dodatkowych kosztów po stronie firm oferujących usługi koszenia. W tym przypadku wybór kosiarki bijakowej firmy Köppl w porównaniu z innymi kosiarkami wydaje się być rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i mniej problemowym. Warto dodać, że żadna inna firma poza Köppl, oferująca kosiarki bijakowe w całej Europie, nie uzyskała tak wysokiego certyfikatu.

Wśród produktów marki Köppl szerokim uznaniem cieszą się ciągniki z serii Frästalent, które zostały zaprojektowane do profesjonalnej uprawy gleby. Producent wyposażył je w sprzęgłohamulec, który w przypadku zwolnienia dźwigni sprzęgła powoduje natychmiastowe zatrzymanie napędu jazdy do przodu i napędu przystawek, przy nadal pracującym silniku. Trzeba przyznać, że stanowi to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Dodatkowo istnieją możliwość regulacji pochylenia ramienia oraz wygodny mechanizm przełączania biegów do przodu i wstecz – ułatwiający obsługę dźwigni załączającej i cięgieł Bowdena, umieszczonych pod osłoną ramienia.

Wyroby Köppl są poddawane ciągłym testom w najbardziej ekstremalnych warunkach, tak aby zapewnić najlepsze, optymalne i bezpieczne rozwiązania. Dodatkowo każdy produkt został zaprojektowany z dbałością o najmniejszy detal, zapewniając najwyższą jakość wyrobu.

Numer 1 do prac ekstremalnych

Do pracy w bardzo trudnych terenach, gdzie potrzebne są duża moc i niezawodność, idealnym rozwiązaniem są ciągniki specjalistyczne Sauerburger. Ta nowoczesna maszyna ze wszystkimi skrętnymi kołami pozwala wjechać w każde miejsce na płaskim lub pochyłym obszarze. Ze względu na cel działania Sauerburger posiada cztery różne tryby jazdy, ale dzięki zastosowaniu w pełni elektronicznego sterowania silnikiem maszyna porusza się w optimum ekonomicznym oraz jest niezwykle oszczędna w spalaniu paliwa. Warto wspomnieć również o możliwości łamania osi przedniej, która zapewnia bardzo dużą stabilność pojazdu. Praca na bardzo nierównym terenie z ciągnikami Sauerburger pozostaje dalej komfortowa, a to za sprawą przestronnej i amortyzowanej kabiny.

Jedynym polskim autoryzowanym przedstawicielem marki Köppl, Sauerburger i Spider, zapewniającym serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz części zamienne, jest firma FULL Sp. z o.o. Szczegółowe informacje i doradztwo w doborze odpowiedniego rozwiązania pod numerem 662 589 449.