Zadbane chodniki, ścieżki i ulice zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i osiedlach to klucz do bezpiecznego i komfortowego funkcjonowania ich mieszkańców jesienią i zimą. Jak służby radzą sobie z tymi wyzwaniami?

Jesień, czyli uporządkowanie przestrzeni

Wraz z początkiem jesieni rozpoczyna się intensywny czas dla służb komunalnych, które nie tylko muszą zadbać o zabezpieczenie roślin przed sezonem zimowym, ale też utrzymywać w porządku chodniki, alejki i ulice, które regularnie zapełniają się opadającymi z drzew liśćmi. Nieocenionym wsparciem w realizacji obu tych zadań mogą być kompaktowe ciągniki, które po odpowiednim doposażeniu staną się wielofunkcyjnymi maszynami przydatnymi w różnych sytuacjach.

– Zamontowana zamiatarka czy system zbierania materiału znacznie ułatwią i przyspieszą bieżące utrzymanie alejek. Dodatkowo ciągnik możemy doposażyć przyczepką, którą wykorzystamy do przewiezienia narzędzi czy w drodze powrotnej do transportu worków z liśćmi. Z drugiej strony pamiętajmy, że w sezonie jesiennym okres wegetacyjny niektórych roślin może przedłużyć się aż do pierwszych przymrozków, stąd też im bardziej uniwersalną maszynę mamy w swoim parku, tym sprawniej przebiegać będą wszelkie prace. To z kolei pozwala niwelować koszty – mówi Michał Kufel z John Deere Polska.

W okresie wczesnej jesieni, gdy tylko pozwalają na to warunki pogodowe, wystarczające może być też wykorzystanie odpowiednio doposażonej kosiarki samojezdnej. Kiedy jednak temperatura zaczyna spadać, a dodatkowo mamy potrzebę zwiększenia tempa pracy, warto skorzystać jednak z ciągników kompaktowych.

Jesienno-zimowa praca często prowadzona jest w niezbyt sprzyjających warunkach, stąd też znaczenie mają wszelkie elementy wpływające na komfort operatora. Ciągniki kompaktowe John Deere zostały wyposażone w przestronną, ogrzewaną i dobrze wygłuszoną kabinę z wygodnym fotelem obitym tkaniną oraz intuicyjnie rozplanowanym systemem kierowniczym, a dodatkowe opcje, jak tempomat czy podłokietnik zredukują zmęczenie operatora. Z kolei sterowanie WOM oraz przednim TUZ z poziomu kabiny oraz zastosowanie przekładni hydrostatycznej pozwala zachować płynność pracy.

Zimowe utrzymanie kluczem do bezpieczeństwa

Koniec okresu wegetacyjnego roślin najczęściej oznacza początek zimy, a zatem szereg kolejnych zadań, przed którymi stają służby komunalne i wspólnoty mieszkaniowe. Zaśnieżone czy oblodzone chodniki, alejki i ścieżki rowerowe mogą być powodem nie tylko podenerwowania mieszkańców, ale przede wszystkim kontuzji. Intensywne opady śniegu na przestrzeni kilku dni, mrozy, gołoledź, wymuszają maksymalnie sprawną pracę, podczas której liczy się każda minuta.

– Zarówno kosiarki samojezdne, jak i ciągniki kompaktowe możemy doposażyć w pług, który pozwoli usuwać śnieg z alejek wręcz w ekspresowym tempie. Do każdej z tych maszyn przypniemy przyczepkę, za pomocą której przewieziemy piasek lub sól niezbędną do zabezpieczenia nawierzchni – dodaje Michał Kufel.

W przypadku wspólnot mieszkaniowych często znaczenie ma sprawne przemieszczanie się między lokalizacjami. Wtedy alternatywą może być Gator, pojazd użytkowy posiadający homologację drogową, rozwijający prędkość aż do 50 km/h. Dodatkowo co bardzo ważne, pojazd został wyposażony w skrzynię, na którą w zależności od modelu możemy załadować aż 900 kg materiału, a opcja dodatkowej przyczepki daje możliwość uciągu kolejnych nawet niemal 700 kg!

Ponadto niewielkie gabaryty maszyny sprawiają, że może on dotrzeć nawet do najmniej dostępnych zakamarków. Jednocześnie niewielka waga i dobrze ulokowane środki ciężkości wykluczają zniszczenie kostki brukowej na osiedlach lub chodnika podczas wykonywania prac.

Nie bez znaczenia jest też komfort pracy w Gatorze: ogrzewanie, klimatyzacja, skórzane fotele, a w niektórych modelach nawet trzy miejsca w kabinie. Ta ostatni opcja znacznie usprawnia pracę. Kierowca może zająć się alejkami, większymi chodnikami, z kolei drugi pracownik mniejszymi przestrzeniami, na które nie da się wjechać pojazdem.

– Co równie ważne, wszystkie te maszyny cechują się wszechstronnością i możliwością wykorzystania w sezonie wiosenno-letnim w innych zadaniach związanych z utrzymaniem w porządku przestrzeni miejskiej – podsumowuje Michal Kufel.