1 / 4

Pompy do szamba i pompy zatapialne są wykorzystywane do odpompowywania zarówno brudnej, jak i czystej wody, a także różnego rodzaju zanieczyszczeń. Przystosowane są do różnego trybu pracy i wyposażone w elementy poprawiające ich funkcjonalność. Jakie są podobieństwa, a jakie różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami pomp?

W miejscach, gdzie nie ma swobodnego dostępu do sieci kanalizacyjnej, wciąż funkcjonują przydomowe szamba. Zbierają się w nich wszelkie nieczystości, a także zużyta woda, którą należy odprowadzić z budynku za pomocą pompy do szamba. Pompy te mogą być jednak wykorzystywane także do innych celów. Jak mówi specjalista z firmy Dambat: – Obecnie pompy to wysoce wyspecjalizowane urządzenia, które służą do odprowadzania nie tylko nieczystości, ale także czystej wody. Mogą być też wykorzystane podczas podtopień, gdy zalaniu uległa piwnica lub garaż. Co więcej, dobra pompa do szamba poradzi sobie nawet z trudnym dostępem do odpływu – pod warunkiem, że spełni wymagane normy jakości.

Jak wybrać odpowiednią pompę do szamba?

Wybór odpowiedniej pompy do szamba powinien być uzależniony od przeznaczenia oraz warunków technicznych konstrukcji ścieków. Przed decyzją o zakupie konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów:

 • wydajność – musi być dopasowana do wielkości zbiornika, aby pompa poradziła sobie z odprowadzeniem nieczystości w krótkim czasie,
 • wysokość podnoszenia – pompa musi być dobrana do głębokości szamba, aby umożliwiła dokładne wypompowanie nieczystości,
 • moc – gdy urządzenie będzie miało za mało mocy, spadnie jego wydajność. Dlatego przy dużych zbiornikach należy zainwestować w urządzenie wyposażone w dobry silnik,
 • dodatkowe elementy – chodzi tu głównie o rozdrabniacz do pompy, dzięki któremu duże kawałki zanieczyszczeń zostaną pocięte, co umożliwia swobodne wypompowanie ścieków.

Pompy z rozdrabniaczami

Pompy do szamba to urządzenia, które przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby były wykonane z trwałych materiałów, odpornych na intensywną eksploatację. Przede wszystkim muszą być one odporne na rdzewienie oraz działanie chemikaliów zawartych w odprowadzanych nieczystościach. Spełnienie tych wszystkich standardów sprawi, że urządzenie będzie służyć przed długi czas i nie będzie narażone na częste usterki.

Rodzaje rozdrabniaczy

Pompy z rozdrabniaczem są urządzeniami elektrycznymi z funkcją rozdrabniania. W zależności od tego, w jakie noże tnące są wyposażone, możemy je podzielić na:

 • pompy z rozdrabniaczem komercyjne – z silnikiem o dużej mocy, wykorzystywane w oczyszczalniach publicznych,
 • pompy do szamba – do użytku w domach jednorodzinnych,
 • pompy do ścieków – stosowane przede wszystkim w przemysłowych oczyszczalniach ścieków, szambach, do ścieków fekalnych i substancji szarych; dzięki rurom o dużych średnicach radzą sobie praktycznie z każdym wpadającym elementem,
 • pompy do ścieków szarych –

Wybierając pompę z rozdrabniaczem, musimy zastanowić się nad:

 • przeznaczeniem pompy,
 • średnicą rur, z którymi będzie ona połączona,
 • miejscem ulokowania pompy (pionem kanalizacyjnym),
 • potrzebną do wykonania zadania mocą silnika.

Pompy z rozdrabniaczem jako urządzenia uniwersalne doskonale odnajdą się również podczas oczyszczania studzienek drenażowych z nagromadzonej wody deszczowej czy oczyszczania zbiorników innych niż szambo – wszędzie tam, gdzie występuje duża zawiesina i elementy mogące zapchać odpływ.

Dwa filmy prezentujące pracę rozdrabniacza.

Pompa przystosowana do pracy w wodzie

Co jednak zrobić, gdy zalało nam piwnicę albo garaż albo musimy wypompować wodę z basenu czy z beczki na deszczówkę? W takiej sytuacji, mając co do wyboru pompę do ścieków i pompę zatapialną, lepiej wybrać tę drugą – ze względu na jej konstrukcję.

Dzięki swojej budowie taka pompa jest bowiem najlepiej przystosowana do pracy w wodzie. Wszystko za sprawą szczelnego silnika, opuszczanego poniżej linii wody. Co więcej, takie pompy wyposażone są w praktyczny wyłącznik pływakowy, dzięki któremu urządzenie wyłącza się automatycznie, jeśli woda spadnie poniżej wymaganego poziomu.

Szerokie spektrum zastosowań

Pompa zanurzeniowa to urządzenie, które jest dostępne w dwóch wersjach – do wody czystej i brudnej. Mnóstwo osób decyduje się na ten drugi typ, gdyż jest odporny na wszelkie zanieczyszczenia: pompa przeznaczona do wody brudnej jest w stanie poradzić sobie z cząsteczkami nawet do 50 mm. Dlatego tak często jej funkcjonalność cenią właściciele gospodarstw np. przy pompowaniu gnojówki.

Na rynku znajduje się jeszcze jej specjalistyczna odmiana, przeznaczona typowo do szamba. Jest wyposażona w szybki rozdrabniacz, który zapobiega zapychaniu sprzętu.

Ponadto wiele osób ceni pompę zanurzeniową za jej sprawne działanie w basenach i oczkach wodnych. W tym drugim przypadku dodatkowo natlenia ona wodę, wprowadzając jej cząstki w ruch.

To jednak nie wszystko – pompy zatapialne są chętnie stosowane również do usuwania wody z podtopionych, a nawet zalanych piwnic oraz rowów melioracyjnych. Co ciekawe, można je wykorzystać nawet do… ograniczenia rachunków za prąd! Jeśli bowiem zbierasz deszczówkę, dzięki takiej pompie możesz jej używać do podlewania roślinności w ogródku. Z pewnością przełoży się na to na niższe opłaty za wodę.

Jak wybrać odpowiednią pompę zanurzeniową?

Zasada jest stała i niezmienna od lat – jeśli chcesz kupić solidny i niezawodny sprzęt, wybieraj produkty najlepszej jakości. Takie właśnie oferuje np. firma PHU DAMBAT, w której asortymencie znajdują się m.in. wytrzymałe pompy ze stali nierdzewnej. Są one solidne oraz charakteryzują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Przy zakupie kieruj się więc przede wszystkim głębokością zanurzenia pompy, jej wydajnością oraz jak największą wysokością tłoczenia. W wyborze może pomóc Ci dobry specjalista, który dopasuje urządzenie do Twoich warunków i preferencji.

Pompy z rozdrabniaczem są urządzeniami służącymi do wypompowywania wód czystych oraz brudnych. Stosujemy je zarówno w przemyśle, jak i w domach jednorodzinnych jako część instalacji sanitarnych. Posiadając gamę różnego rodzaju pomp, jesteśmy w stanie dobrać idealną do Twoich potrzeb.