1 / 2

Z Agatą Ryś, dyrektorem handlowym Interzero rozmawia Tomasz Czarnecki.

W obecnych czasach dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa stawiają na wąską specjalizację lub kompleksowe usługi. Jaką strategię przyjęła firma Interzero (wcześniej Interseroh przyp. red.)?

– Śmiało można powiedzieć, że w obszarze ochrony środowiska zapewniamy naszym partnerom biznesowym wszystko, czego potrzebują. Przejmujemy od przedsiębiorców obowiązki recyklingu opakowań oraz sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Zagospodarowujemy odpad powstający u jego wytwórcy. Mamy rozwiązania IT takie jak: Platforma Odpadowa, która automatyzuje odbiory i działania w BDO, system online do zdalnego podpisywania umów, platformę e-learningową Interzero Academy czy portal klienta Moje Interzero. Ponadto duży zespół doradców środowiskowych wykonuje audyty, sprawozdania, wnioski o pozwolenia itp. Ważnym aspektem działania naszej firmy jest dystrybucja urządzeń wspierających gospodarkę odpadami. Ich zbiórka i selekcja w nadchodzącym systemie kaucyjnym będzie wspierana przez różnego rodzaju rozwiązania, w tym butelkomaty. Do tego dochodzą inteligentne kosze wewnętrzne i zewnętrzne oraz bezwonne kompostowniki.

Na niedawno zakończonych targach Poleco pokazaliście nowości sprzętowe.

– Jedną z nich stanowiły inteligentne kosze, służące do zewnętrznej zbiórki odpadów, które są wyposażone w baterię słoneczną, czujniki i GSM. Dzięki temu informują na bieżąco o zapełnieniu pojemnika, co wpływa na ograniczenie liczby odbiorów. Jednak ważniejszą premierą było zaprezentowanie butelkomatu Sielaff SiCompact 2020 XL, który zdobył na Poleco Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. To urządzenie jest odpowiedzią na system kaucyjny. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem butelkomatów niemieckiej firmy Sielaff. Obecnie przygotowujemy się do testów tego rozwiązania w jednej z sieci handlowych. W tym wypadku butelkomat został przeprojektowany zgodnie z wytycznymi klienta.

Sielaff SiCompact 2020 XL posiada system operacyjny połączony z system kasowym, co dla rozliczenia kaucji stanowi wręcz idealne rozwiązanie. Może być też podłączony do wewnętrznych systemów użytkownika. Urządzenie posiada wskaźnik zapełnienia. Dostosowano je do trzech frakcji odpadowych ujętych w obecnej wersji systemu kaucyjnego w Polsce. Jednak, jeśli prawodawcy zmienią koncepcję, butelkomat również może zostać „przeprogramowany”.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest system Sidrop. Pozwala on na powolne upuszczanie butelek szklanych, by się nie stłukły. Dzięki temu łatwo sprostać założeniu, by każda butelka trafiła z powrotem do producenta w celu ponownego napełnienia. Dla Sielaff SiCompact 2020 XL niestraszne są paragony. Aktualnie nie ma określonej wysokości kaucji, więc na razie to sieci decydują o jej wysokości.

Do jakiej grupy odbiorców jest adresowane urządzenie?

– Pojemność wynosi 1000-1200 butelek PET. Opisywany model to urządzenie wolnostojące, wymagające jedynie podłączenia do siły i internetu. Przeznaczone jest do mniejszych i średnich sklepów. Przepisy zakładają, że obowiązkiem posiadania butelkomatu będą objęte placówki o minimalnej powierzchni 200 m2, jednak bardzo prawdopodobne, że po taki produkt sięgną również mniejsze podmioty.

A co by pani zaproponowała większym sklepom?

– Dużym sieciom handlowym rekomendujemy model Sielaff SiVario 2020. Posiada on specjalny stół sortowniczy. Jego „wnętrze” znajduje się na tyłach sklepu, więc klient widzi jedynie przód z ekranem dotykowym, przypominającym bankomat. Urządzenie jest modułowe i można je  skonfigurować zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta. Istnieje na przykład opcja, by rozsortowywać nie tylko po frakcjach, ale np. producentach, dzieląc odpady na konkretnego dostawcę soku czy napoju gazowanego.

Z naszej rozmowy mogę zatem wywnioskować, że jesteście już niemal przygotowani do obsługi systemu kaucyjnego.

– Zapewne część placówek handlowych wprowadzi butelkomaty jeszcze przed obligatoryjną datą. Jesteśmy operatorem systemu kaucyjnego również w innych krajach. Szczególnie duże doświadczenia czerpiemy z Niemiec. Dodatkowo, prowadzimy również działania logistyczne, zatem zajmujemy się także odbiorem odpadów i ich transportem. Tak, więc jesteśmy już niemal gotowi na wprowadzenie nowych przepisów w Polsce, zatem zapraszamy do współpracy.