Choć dostępny jest w Polsce dopiero od pięciu lat, Vectorworks Landmark zdobył już uznanie wśród polskich architektów krajobrazu. Warto podkreślić, że – w przeciwieństwie do innych programów typu CAD/BIM – ten zawsze był adresowany do architektów krajobrazu. Wygoda projektowania roślin czy nawierzchni, łatwość sporządzania zestawień i kosztorysów to jego dobrze znane cechy.

Jest już dostępna najnowsza polska wersja 2021, której hasło przewodnie brzmi: „Upraszczamy projektowanie”.

Przyspieszenie i ułatwienie pracy to potrzeba każdego projektanta. Dzięki podręcznemu menu można rysować jeszcze szybciej, dostosowując położenie najczęściej używanych narzędzi wokół kursora. W wersji 2021 pojawia się łatwo dostępny pasek wyszukiwania, który umożliwia szybkie odszukanie i użycie narzędzia czy polecenia.

Usprawnienia i nowości

W Vectorworks 2021 poruszanie się po dużych plikach jest jeszcze łatwiejsze dzięki usprawnieniom w module graficznym Vectorworks, co umożliwia nawet pięciokrotnie szybsze ładowanie plików. Również poruszanie się w widokach 3D jest jeszcze bardziej efektywne.

Nowego znaczenia nabiera narzędzie „Powierzchnia roślinna”. Narzędzie to umożliwia łatwe projektowanie powierzchni roślinnych, np. trawnika czy powierzchni ściółki pod nasadzenia. Dzięki temu narzędziu można również łatwo tworzyć mieszanki roślin do rabat bylinowych czy łąk kwietnych. Taka swoboda tworzenia powierzchni wypełnionej roślinami w określonej ilości roślin na metr kwadratowy, bez konieczności ręcznego wstawiania pojedynczych roślin, przydaje się zwłaszcza na początkowym, koncepcyjnym etapie projektowania. Nowością w 2021 jest możliwość dodawania komponentów dla powierzchni roślinnych, podobnie jak to funkcjonuje od dawna w przypadku nawierzchni twardych. Dzięki temu można zaprojektować wielowarstwową powierzchnię roślinną, co będzie widoczne również na przekrojach. Dodatkowo warstwy powierzchni roślinnej mogą być również uwzględnione na istniejącym lub projektowanym modelu terenu.

Precyzyjny model projektu

No i wreszcie, na koniec, projektowanie w technologii BIM oznacza, że tworzymy precyzyjny model projektu z przypisanymi do niego informacjami. Taką informacją może być na przykład cena nawierzchni za 1 m2. Prezentowanie projektu polega już tylko na wyciąganiu tych informacji z projektu, bez konieczności ich przerysowywania czy ręcznego zliczania. To olbrzymie ułatwienie i przewaga w stosunku do tradycyjnego rysowania widoków 2D i 3D i osobnego tworzenia dokumentacji. Zwłaszcza w przypadku jakichkolwiek zmian z projekcie wystarczy kliknąć przycisk „przelicz”, aby zaktualizować zestawienia i kosztorysy. Dzięki temu ryzyko pomyłek zostaje praktycznie wyeliminowane.

Reasumując, VW Landmark 2021 umożliwia stworzenie pełnego projektu – od koncepcji, przez projekt wykonawczy, aż po wizualizację. A dodatkowo upraszcza projektowanie.

Jeżeli mi nie wierzycie, to przekonajcie się sami. Skorzystajcie z bezpłatnej, w pełni funkcjonalnej, 30-dniowej wersji testowej (demo).

Warto też wziąć udział w szkoleniach online, oferowanych przez dystrybutora oprogramowania w Polsce, czyli Design Express Poland. Dzisiaj projektowanie w Vectorworks Landmark można rozpocząć bez wychodzenia z domu. Warto z tego skorzystać! Więcej informacji: www.designexpress.eu/pl.