1 / 3

MEDIUM X5 to śmieciarka posiadająca nowoczesną konstrukcję, w której wykorzystano kreatywne rozwiązania. Jest to dwukomorowy pojazd z tylnym załadunkiem, przeznaczony do zbierania dwóch różnych frakcji odpadów podczas jednej trasy. Połączenie wydajności i ładowności pozwala na optymalizację trasy przejazdu śmieciarki pod względem zarówno ekonomicznym, jak i ekologicznym.

Przy projektowaniu tego modelu położono nacisk na aspekty środowiskowe, niskie koszty eksploatacji oraz łatwość użytkowania. Inteligentne rozwiązania zastosowane w MEDIUM X5 spowodowały, że jest to najbardziej przyjazny środowisku i najekonomiczniejszy pojazd do odbioru odpadów.

Podział skrzyni na dwie części

Skrzynia MEDIUM X5 podzielona jest wzdłużną przegrodą na dwie części w proporcji 60 : 40. Każda z nich ma oddzielną płytę wypychającą i oddzielny odwłok z indywidualnym mechanizmem załadunkowym. W celu opróżnienia skrzyni ładunkowej ściana wypychająca jest przesuwana w tył przez siłownik teleskopowy podwójnego działania. Dokładne prowadzenie zapewniają boczne prowadnice, a dodatkowe klocki ślizgowe zmniejszają tarcie podczas pracy. Podczas załadunku przegroda wypychająca służy jako płyta oporowa do zagęszczania odpadów. W celu uzyskania optymalnego zagęszczenia w instalacji hydraulicznej utrzymywane jest przeciwciśnienie.

Dzięki dwóm oddzielnym odwłokom, w których pracują dwie niezależne prasy zagęszczające, nie dochodzi do mieszania frakcji. Odwłoki – w całości wykonane spawem ciągłym, zamontowane z tyłu skrzyni ładunkowej – otwierane są w sposób uchylny do góry. Odwłoki blokowane są hydraulicznie i mechanicznie poprzez podparcie go na wsporniku z podłużnym otworem i haku ryglującym, zamocowanym na tylnej ramie skrzyni ładunkowej. Odwłoki z mechanizmem zgarniającym składają się ze stabilnej ramy z dwiema ścianami bocznymi i odpornej na ścieranie wanny zasypowej. Znajdujące się na zewnątrz, pyłoszczelne siłowniki hydrauliczne płyty nośnej zapewniają możliwie największą odległość podparcia i optymalne prowadzenie. Przy zagęszczaniu we wszystkich siłownikach czynna jest cała powierzchnia tłoka. Na wypadek spadku ciśnienia przy uniesionym odwłoku zainstalowane są odpowiednie zabezpieczenia przed pęknięciem przewodu, które zapobiegają gwałtownemu opadnięciu odwłoka. Podczas ruchu w górę mechanizmu zgarniającego odpady są dociskane do przegrody wypychającej i maksymalnie zagęszczane w każdym kolejnym cyklu.

Wywóz dwóch frakcji podczas jednej trasy

Oba wrzutniki mogą być wykorzystywane jednocześnie i niezależnie, co jest bardzo istotne dla maksymalnego skrócenia czasu załadunku. Wrzutniki pozwalają na obsługę pojemników do 1100 litrów (w większej komorze). Węższa komora (prawa) umożliwia obsługę pojemników o pojemności do 240 l, natomiast większa (lewa) pozwala na obsługę pojemników od 120, przez 240, aż po 1100 l. Takie rozwiązanie pozwala na wywóz dwóch frakcji odpadów podczas jednej trasy.

Zabudowy Ekocel MEDIUM X5 są dostępne w różnych wielkościach, od 10 do 22 m3 objętości skrzyni ładunkowej.

Główne cechy i zalety

 • objętość skrzyni ładunkowej od 10 do 22 m3,
 • skrzynia podzielona pionowo w stosunku 60 : 40,
 • dzięki dwóm oddzielnym odwłokom, w których pracują dwie niezależne prasy zagęszczające, nie dochodzi do mieszania frakcji,
 • wrzutniki pozwalają na obsługę pojemników do 1100 litrów (w większej komorze),
 • łożyska nie wymagają smarowania, co obniża koszty serwisu i konserwacji,
 • zoptymalizowany układ hydrauliczny, a w konsekwencji obniżone koszty i zmniejszone zużycie paliwa,
 • elektryczny i hydrauliczny układ sterowania z łatwym dostępem do obszaru zabezpieczonego.

Obszar zastosowania

MEDIUM X5 przeznaczony jest do odbioru odpadów z gospodarstw domowych, odpadów podlegających recyklingowi oraz bioodpadów.

Opcje

 • wrzutnik z opcją montażu systemu wagowego,
 • rynienka na odcieki między skrzynią a odwłokiem,
 • zbiornik na odcieki,
 • zwiększenie grubości wanny załadowczej,
 • podłoga z blachy trudnościeralnej,
 • pick-up.