Elon Musk, prezes firmy Tesla zaprezentował wizję przyszłości odnawialnych źródeł energii dostępnych dla każdego. Dachówki działające jak panele fotowoltaiczne mają nie tylko przynieść oszczędności dla domowych budżetów, ale są także bardziej estetyczne od standardowych dachów.

Choć pomysł na dachy solarne nie jest dla branży nowy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Tesla – po udanych eksperymentach z samochodami elektrycznymi – dokona kolejnej rewolucji na rynku OZE. – Chcemy, aby panele słoneczne stały się dla ludzi tak samo atrakcyjne jak ma to miejsce z samochodami elektrycznymi – powiedział w piątek Elon Musk, prezentując wspólny projekt firm Tesla i SolarCity na planie serialu “Gotowe na wszystko”.

– Naszym celem jest to, abyśmy mogli zaoferować dachy solarne, które wyglądają lepiej niż standardowe, wytwarzają energię elektryczną, mają dłuższą żywotność, a ich instalacja kosztuje mniej niż łączny koszt zwykłego dachu połączony z opłatami za prąd – dodał Musk.

Plan na popularyzację dachów solarnych rozpoczął się już dziesięć lat temu, kiedy Elon Musk ogłosił inwestycję w firmy Tesla i SolarCity. Strategia zakłada stworzenie tanich, ogólnodostępnych źródeł odnawialnej energii wraz z całą gamą produktów, które będą na nich oparte i jednocześnie będą atrakcyjne dla jak najszerszego grona użytkowników.

“Solarne dachówki” zdają się idealnie wpisywać w powyższy plan. Podczas pokazu produktu na osiedlu luksusowych domów w Kalifornii (jednocześnie – planie zdjęciowym serialu “Gotowe na wszystko”) zaprezentowano kilka jego wersji stylistycznych i kolorystycznych. Dachówki wykonane są z teksturowanego szkła, na które następnie techniką hydrograficzną nadrukowuje się konkretne wzory.

Podczas wydarzenia zapowiedziano także drugą generację urządzenia Powerwall, dzięki któremu energia słoneczna z solarnych dachówek zamieniana jest w energię elektryczną. Powerwall 2 kosztuje 5,5 tys. dolarów i posiada dwa akumulatory litowo-jonowe o mocy 14 kWh każdy (ponad dwukrotnie więcej niż w poprzedniej wersji). Urządzenie waży ponad 100 kg i może zapewnić energię dla domu z czterema sypialniami.

Podczas prezentacji nie podano kosztu solarnego dachu, głównie dlatego, że powierzchnia dachówek będzie się różnić dla każdego domu i trzeba dokonywać oddzielnej wyceny. Elon Musk zapewnił jednak, że cena na pewno będzie niższa niż budowa standardowego dachu razem z późniejszymi kosztami energii elektrycznej dla domu.

Pierwsze dachy solarne Tesli mają być instalowane już w 2017 roku.

Źródła: TechCrunch, TVN24bis, Quartz

Czytaj więcej

Skomentuj