Ponad 12 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 zostanie przeznaczonych na ochronę różnorodności biologicznej. Umowę podpisało pięć gmin województwa pomorskiego.

Umowy na dofinansowanie projektów z UE podpisały gminy: Pruszcz Gdański, Gdańsk, Dębnica Kaszubska, Borzytuchom i Nadleśnictwem Kaliska. Ponad 12 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 zostanie przeznaczonych na ochronę różnorodności biologicznej. Powstaną specjalne trasy edukacyjne przez parki krajobrazowe i lasy, ochroną objęte zostaną rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Odnowione szlaki

Za ponad 12 mln zł odnowione zostaną 43 km szlaków turystycznych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Powstaną 4 km nowych ścieżek. Już w 2021 r. mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z rowerowego szlaku rekreacyjnego wraz z łącznikami. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 5 mln zł.

Ochrona Borów Tucholskich

Nadleśnictwo Kaliska otrzyma dofinansowanie na projekt mający na celu zabezpieczenie przyrody Borów Tucholskich. Na terenie Arboretum Wirty, czyli ogrodu dentrologicznego nad jeziorem Borzechowskim w gminie Zblewo wydzielone zostaną szlaki turystyczne, tak by chronić tamtejszą roślinność. Dzięki wartemu blisko 2 mln zł projektowi ochrona siedlisk zostanie wzmocniona na terenie 280 ha Borów Tucholskich. Nowe ścieżki będą oddane do użytku od połowy 2023 r.

Trasy widokowe Pruszcza Gdańskiego

Pruszcz Gdański stawia na budowę tras widokowych ze specjalnym oświetleniem w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym w Wojanowie. Wartość projektu to ponad 1,7 mln zł, a z jego efektów będzie można korzystać już od lipca 2018 roku.

Zadbają o roślinność

W Borzytuchomiu powstanie ścieżka pieszo-rowerowa służąca nie tylko rekreacji, ale także edukacji. Trasa będzie prowadzić wzdłuż jezior lobeliowych, które w systemie Natura 2000 są uznane za siedliska przyrodnicze wymagające ochrony (jezioro Moczydło i jezioro Krosnowskie) oraz jeziora Dużego. Dzięki specjalnie wyznaczonym drogom o długości 3 km ochroną objęta zostanie przyroda tych terenów. Wartość projektu to blisko 1,4 mln zł, a nowe ścieżki będą gotowe już jesienią 2018 roku.

W parkach na terach gmin Brusy i Konarzyny również ruch pieszy i rowerowy zostanie specjalnie ukierunkowany tak, by chronić bogactwa fauny i flory tych terenów. Gminy planują odtworzyć siedliska zwierząt, które są pod ochroną poprzez zapewnienie im odpowiednich warunków do życia i zabezpieczenie przed nadmiernym ruchem turystycznym. Projekt o wartości ponad 700 tys. zł zakłada także montaż monitoringu i małej architektury. Walory przyrodnicze bruskich parków będziemy mogli podziwiać od początku 2019 roku.

Duży projekt mający na celu ochronę różnorodności biologicznej będzie realizować gmina Dębnica Kaszubska w partnerstwie z Damnicą, Kobylnicą, Słupskiem i Ustką. Na terenie gmin powstaną sztuczne miejsca lęgowe dla zwierząt, zasadzone zostaną rośliny rodzime. Dzięki specjalnie wydzielonym trasom o długości ponad 4 km będzie można podziwiać bogactwo naturalne gmin z powiatu słupskiego. Wzdłuż ścieżek umieszczone zostaną tablice edukacyjne. Wartość projektu to ponad 2,6 mln zł, a na jego zakończenie musimy poczekać do końca listopada 2022 roku.

Całkowita wartość wszystkich projektów przekracza 21 mln złotych.

Czytaj więcej

Skomentuj