Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Ukraina. Paliwo ze statków zatopionych w Dnieprze grozi katastrofą ekologiczną

Ukraina. Paliwo ze statków zatopionych w Dnieprze grozi katastrofą ekologiczną
MŁ/PAP
06.11.2022, o godz. 13:13
czas czytania: około 2 minut
0

Obwodowi chersońskiemu na południu Ukrainy grozi katastrofa ekologiczna z powodu zanieczyszczenia Dniepru, spowodowanego wysadzaniem w powietrze jednostek pływających - ostrzegł w sobotę lojalny wobec Kijowa szef administracji regionu Jarosław Januszewycz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

“Według wstępnych ocen do wody trafiło do 10 ton paliw i smarów. Może to doprowadzić do zniszczenia rzecznej flory i fauny, a także zatrucia okolicy na dekady” – powiedział Januszewycz.
Wyjaśnił, że jednostki pływające są wysadzane w powietrze przy rzecznych przystaniach Dniepru i jego dopływów. Rosyjska redakcja BBC, która cytuje wypowiedź Januszewycza wyjaśnia, że wojskowi rosyjscy masowo konfiskują łodzie wśród miejscowych, co jest związane z zakazem przepływania na lewy brzeg Dniepru.

Władze okupacyjne przeprowadziły pod koniec października ewakuację ludności na lewy brzeg Dniepru, ale zabraniają samodzielnego przeprawiania się przez rzekę.

Prąd rzeczny niesie zanieczyszczenia w stronę parku narodowego Dolnego Dniepru

Januszewycz ostrzegł, że prąd rzeczny niesie zanieczyszczenia dalej, w stronę delty Dniepru i strefy chronionej, którą jest park narodowy Dolnego Dniepru. Tereny te są pod ochroną na mocy konwencji ramsarskiej o ochronie mokradeł z 1971. W przyszłości niebezpieczne substancje mogą też trafić do Morza Czarnego – dodał ukraiński urzędnik.

“W celu likwidacji następstw należy jak najszybciej odgrodzić ropę i ją zebrać” – zaapelował Januszewycz. Wskazał, że strona ukraińska nie może tego zrobić nie mając dostępu do obszarów pod okupacją rosyjską.

Obwód chersoński, przylegający do anektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu, był jedynym ukraińskim obwodem w całości zajętym przez wojska agresora po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę 24 lutego br. Pod koniec sierpnia armia ukraińska rozpoczęła na tych terenach kontrofensywę.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024