Unia Europejska i Meksyk zainicjowały międzynarodowy projekt Gemex. W jego ramach naukowcy będą doskonalić umiejętność pozyskiwania energii geotermalnej.

Dwustronne porozumienie w tej sprawie zostało ogłoszone 2 czerwca w San Francisco przez Carlosa Moedasa, komisarza ds. Badań, Nauki i Innowacji oraz Pedra Joaquína Coldwella, meksykańskiego Sekretarza Energii.

– Ogromne zasoby geotermalne Meksyku zapewniają wyjątkową okazję do dopracowania technologii produkcji, które są wykorzystywane w Europie Jest to doskonały przykład tego, jak wspólne wysiłki Unii Europejskiej i Meksyku mogą przyczynić się do rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii – powiedział C. Moedas.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Sekretarz Coldwell wyjaśnił, że Meksyk jest jednym z wiodących krajów w zakresie wytwarzania energii geotermalnej, a współpraca z partnerami europejskimi pobudzi dalszy rozwój technologiczny.

UE i Meksyk w równym stopniu współfinansują projekt wart 20 mln euro. Wkład finansowy UE pochodzi z programu finansowania badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020, a Meksyku z Fondo de Sustenibilidad Energetica (SENER) – Consejo Nacional de Ciencia y Tecnología (CONACYT).

Naukowcy w ramach projektu Gemex będą rozwijać innowacyjne metody dostępu do zasobów geotermalnych uwięzionych w trudnodostępnych formacjach geologicznych. Celem projektu jest obniżenie kosztów produkcji zarówno ciepła jak i energii elektrycznej z geotermii. Projekt będzie uwzględniał najsurowsze normy środowiskowe i kwestie społecznej akceptacji dla wdrażanych technologii.

Trwający trzy lata projekt rozpocznie się jesienią 2016.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj