Nie milkną echa afery Volkswagena, a firma ponownie znalazła się na celowniku Komisji Europejskiej. Zdaniem komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, Volkswagen powinien zapłacić odszkodowania europejskim klientom w podobnej wysokości jak w USA. W Polsce byłoby to około 30 tys, zł na osobę.

Wypowiedź Bieńkowskiej pojawiła się w odpowiedzi na informacje, że amerykańscy klienci Volkswagena mogą otrzymać po 7 tys. dolarów rekompensaty. W Stanach Zjednoczonych problem dotyczy pół miliona samochodów.

Tymczasem według szacunków Instytutu Badawczego Samar, w Polsce w latach 2008-2015 sprzedano ponad 140 tys. wadliwych aut marek Volkswagen, Seat, Skoda oraz Audi. Problemem zajęły się instytucje takie jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Środowiska.

Eksperci ostrzegają, że samochody wyposażone w silniki Volkswagena z manipulowanym oprogramowaniem mogą emitować do 40 razy więcej niebezpiecznych substancji niż przewidują to normy. Szczególnie groźne dla zdrowia ludzi są tlenki azotu, których koncentracja w powietrzu może prowadzi do poważnych powikłań z oddychaniem a nawet przedwczesnych zgonów.

Jednak nie tylko instytucje rządowe zajmują się aferą. W Polsce aktywnie działa Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen, StopVW.pl. Do tej pory zebrało ono ponad pół tysiąca osób chętnych do złożenia pozwu zbiorowego. Codziennie do Stowarzyszenia wpływa od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych zgłoszeń. Prawnicy współpracujący z tą organizacją przygotowują również pozwy indywidualne. Złożenie pozwu zbiorowego planowane jest na lipiec bieżącego roku.

Źródło informacji: stopvw.pl, Centrum Prasowe PAP

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Polska jest trucicielem bo jeździ po naszych drogach najwięcej gratow.Tylko mówione jest wszędzie o VW ale inne firmy też w tym siedzą po uszy.Nie dajmy się zwariować.

Skomentuj