Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

W Polsce po raz pierwszy odbędzie się tydzień circular economy

W Polsce po raz pierwszy odbędzie się tydzień circular economy
sm
22.10.2018, o godz. 9:10
czas czytania: około 2 minut
0

W poniedziałek rozpoczyna się w Polsce "Tydzień gospodarki obiegu zamkniętego". Warsztaty, szkolenia, wizyty studyjne, konferencje, happeningi to tylko niektóre z działań, w których udział będzie mógł wziąć każdy, kto chce się dowiedzieć czym jest circular economi i jak przekłada się na codzienne życie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Polish Circular Week to cykl działań, które mają na celu edukację i promocję postaw, zachowań i rozwiązań z obszaru gospodarki cyrkularnej. Organizatorzy chcą zaprezentować jak najwięcej obszarów, w których GOZ ma zastosowanie. Chodzi m.in. o modę, żywność, budownictwo.

“Tydzień GOZ” to okazja, by uświadomić społeczeństwo, że circular economy to nie teoria, a codzienna praktyka każdej osoby. Do współpracy przy organizacji wydarzeń włączyły się m. in. organizacje pozarządowe.

– Podczas Polish Circular Week w Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku zrealizowanych zostanie 10 inicjatyw, które zwyciężyły w konkursie grantowym „GOZpodarne wyzwanie”. Spośród zgłoszonych przez organizacje pozarządowe pomysłów wyłoniliśmy te, które w największym stopniu promowały ideę cyrkularności i stawiały na edukację w tym zakresie. Utworzenie krawieckiej kawiarenki naprawczej czy pierwszy poznański free shop (Po-Dzielnia), w którym za darmo można zostawić lub wymienić nieużywane ubrania, książki, naczynia, zabawki czy kosmetyki to tylko niektóre z pomysłów, które z pewnością zyskają zainteresowanie konsumentów i będą inspiracją dla kolejnych inicjatyw – zaprasza Aleksandra Surdykowska ze Stena Recycling.

Envicon 2018 750 x 300

Obok świadomości i zaangażowania konsumentów organizatorzy chcą zachęcać do zaangażowania partnerów biznesowych. Circular Week ma pokazać perspektywy biznesowe gospodarki obiegu zamkniętego, a także umożliwić nawiązanie współpracy pomiędzy różnymi grupami zainteresowanych tą ideą społeczno-ekonomiczną. Zaprezentowane zostaną również rozwiązania legislacyjne, które zachęcą firmy do przestawiania swoich linearnych modeli biznesowych na cyrkularne rozwiązania.

– Jesteśmy na początku tej ważnej transformacji. Ponieważ to zmiana całego systemu, w którym funkcjonują różne jednostki, potrzebujemy dialogu, wymiany doświadczeń, współdziałania, inspiracji i przede wszystkim pozytywnej wizji. Circular Week to inicjatywa z ambicją pokazania każdemu z nas, że zrównoważona konsumpcja jest możliwa już teraz  – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna z Ikea.

W Circular Week w Polsce zaangażowało się wiele podmiotów (osoby fizyczne, samorządy, administracja państwowa, organizacje pozarządowe, biznes). Organizatorzy zachęcają do włączania się do wydarzeń – każdy może zostać współorganizatorem Circular Week. Wszystkie inicjatywy umieszczane są na mapie wydarzeń na stronie internetowej akcji.

W ramach “Tygodnia GOZ” zaplanowano m.in. warsztat “Zrównoważona moda”. Odpowiadający na pytania “czym jest recykling w modzie?”, “czy sukienka z „drugiej ręki” może zachwycać?”, “czy musimy ulegać trendom by być stylowym?”. Będzie też warsztat kulinarny “jak nie marnować żywności” oraz śniadanie dla biznesu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Patronat nad wydarzeniem objął m.in. miesięcznik “Energia i Recykling”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024