1 / 2

Kolejna, trzecia już edycja Cross Maratonu Pustyni Błędowskiej i Półmaratonu Suhara za nami. Dąbrowskie Wodociągi po raz pierwszy dostarczyły kranówkę na pustynię, przygotowując punkty poboru wody na trasie maratonu, kurtyny wodne, a także zaplecze techniczne.

W minioną niedzielę, 14 sierpnia, odbyła się III edycja Cross Maratonu Pustyni Błędowskiej i Półmaratonu Suhara. W najbardziej wymagającym biegu w regionie wystartowali biegacze z Polski i zagranicy, m.in. z Serbii. Dąbrowskie Wodociągi jako główny partner wydarzenia dostarczyły wodę na trasę oraz start i metę trzech biegów – Cross Maratonu, Półmaratonu Suhara i sztafety Leśne Harce. Dodatkowo biegacze mogli schłodzić się pod kurtyną wodną. Wsparcie zawodów to część akcji informacyjno-edukacyjnej „Piję wodę z kranu”, którą Dąbrowskie Wodociągi przekonują, że picie wody prosto z kranu jest bezpieczne, zdrowe i ekologiczne. – Woda, która zastanie podana zawodnikom pochodzi bezpośrednio z wodociągów. To dokładnie ta sama woda, która płynie w naszych kranach. A dodajmy, że Dąbrowa Górnicza może poszczycić się bardzo dobrą jakością wody dostarczanej mieszkańcom. – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Podczas intensywnego biegu woda jest głównym „paliwem” każdego biegacza. W takich warunkach sportowiec musi spożyć około 350 ml wody na każde 20 minut biegu.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

– Nasza woda jest zdrowa: pochodzi w ponad 80 procentach z ujęć głębinowych z obszaru jurajskiego, bogatego w składniki mineralne, wśród nich wapń i magnez. Jest też bezpieczna, każdego miesiąca wykonujemy ok. 1300 badań, które potwierdzają jej najwyższą jakość. – dodaje Andrzej Malinowski.

Woda w Dąbrowie Górniczej pochodzi z ujęć głębinowych w Ujejscu, Trzebiesławicach, Ząbkowicach i Łazach Błędowskich. Jest ujmowana z odwiertów w warstwie triasowej z obszaru jurajskiego, bogatego w składniki mineralne, m.in. wapń, magnez, sód i potas.

Próbki wody są pobierane nie tylko w ujęciach, ale również w sieci wodociągowej liczącej ponad 500 km. Następnie trafiają do akredytowanego laboratorium, w którym poddawane są badaniom. Miesięcznie wykonywanych jest ok. 1300 oznaczeń fizykochemicznych, mikrobiologicznych i sensorycznych. Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, że dąbrowska woda spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia.

100 kilometrów na 100-lecie praw miejskich Dąbrowy Górniczej.

Dystans wszystkich trzech biegów na Pustyni Błędowskiej w sumie liczył 100 kilometrów. To odległość nieprzypadkowa, bo zaledwie 4 dni po imprezie Dąbrowa Górnicza będzie świętować 100-lecie praw miejskich.

Ponad 100 sportowców przebiegło odległość 42, 21 i 4×9 kilometrów, odpowiednio w Cross Maratonie, Półmaratonie Suhara i w sztafecie Leśne Harce.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj