Na łódzkich chodnikach pojawiły się graffiti z napisem: „Tu płynęła rzeka”. W ten sposób Zakład Wodociągów i Kanalizacji postanowił przypomnieć łodzianom miejsca, w których kiedyś płynęły rzeki napędzające zakłady włókiennicze. Na początek oznaczone zostały Jasień, Dąbrówka i jeden z zapomnianych dopływów Jasienia.

Mieszkańcy mogą już oglądać płynące pod ziemią w kanałach dawne łódzkie strugi. W parku Staromiejskim można zobaczyć Łódkę, a w parku Kilińskiego łodzianie oraz odwiedzający Księży Młyn turyści mogą oglądać podziemny Lamus. Teraz przyszedł czas na oznaczenie tych rzek, po których praktycznie nie ma już żadnego śladu, a które odegrały ważną rolę w powstaniu przemysłowej Łodzi. Przechodząc obok graffiti z napisem „Tu płynęła rzeka” można rozejrzeć się i zauważyć, że otacza nas dolina rzeki.

Oznaczenia dawnych rzek pojawiły się przy ulicy Wólczańskiej 258 (obok zachowanej do dziś ceglanej balustrady mostu na rzece Dąbrówce) oraz na Jasieniu przy Kilińskiego (między Tymienieckiego a Milionową – przy tkalni Scheiblera).

W dwóch miejscach został też oznaczony zapomniany dopływ Jasienia. Nie miał on swojej nazwy, powstały przy nim fabryki włókiennicze m.in. Fryderyka Schweikerta, Karola Scheiblera, Józefa Badaba, Braci Hüffnerów. Strumień swój początek najpewniej miał w Parku Klepacza, płynął dalej na południe, przecinając Wróblewskiego i Skrzywana. Wpadał do Jasienia przy Wólczańskiej, tam gdzie były dawne zakłady „Wólczanka”. Graffiti przypominające przebieg tej rzeczki można spotkać przy Wróblewskiego i Skrzywana. Tę strugę pracownicy ZWIK „roboczo” nazwali „Wólką”, gdyż płynęła kiedyś przez dawną wieś Wólkę. To kolejna 20. odkryta na nowo rzeka Łodzi.

Niewykluczone, że oznaczenia rzek pojawią się w kolejnych miejscach, choćby na Bałutce przy Hipotecznej czy Dolnej, na Lamusie przy ulicy Wodnej, czy na Karolewce przy Żeromskiego. Czekamy na wskazanie przez przewodników turystycznych ciekawych lokalizacji. W ten sposób powstanie szlak turystyczny dawnych łódzkich rzek.

dabrowka

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj