1 / 39

Które miasto w Polsce może pochwalić się najbardziej niezwykłą fontanną? Gdzie znajduje się najdziwniejszy, największy, najbardziej kolorowy i pełen uroku tego typu obiekt? Zapraszamy do obejrzenia galerii miejskich fontann i oddania głosu w naszym plebiscycie!

W przestrzeniach publicznych można zobaczyć zarówno fontanny tradycyjne z wodotryskiem, ozdobnym basenem lub napędzane grawitacyjnie, jak i nowoczesne typy: ożywione, kąpielowe i muzyczne. Tradycyjne obiekty zwykle urzekają nas swą rzeźbą, estetyką czy rozmiarem z kolei nowoczesne zachwycają niesamowitym połączeniem wodnego przedstawienia z muzyką i grą świateł.

Niezależnie od rodzaju wszystkie fontanny tworzą przyjemny mikroklimat, budują nastrój miasta i są atrakcją miejskich placów. Fontanny to odpowiedź twórców nowoczesnych technologii na potrzeby mieszkańców miast. To właśnie dzięki nim mieszkańcy mają idealne miejsce do wypoczynku, spotkań i rozrywki.

Magiczne, niezwykłe, inspirujące

Specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego przygotowaliśmy galerię zdjęć fontann znajdujących się w polskich miastach. Sprawdziliśmy, które samorządy budują nowe, ciekawe fontanny lub inwestują w ich modernizację. Ponadto sprawdziliśmy m.in. jakie nowe technologie są wprowadzane w tego typu obiektach, w jakim okresie zostały wdrożone i ile one kosztują. Zapraszamy do obejrzenia fotografii i zagłosowania na miasto z najpiękniejszymi fontannami.

Głosowanie trwa do 28 listopada, do godz. 16:00. Nagrodą dla zwycięskiego miasta jest półroczna prenumerata “Przeglądu Komunalnego”. 

[poll id=”33″]

Woda, dźwięk i światło w Rzeszowie

fontanna-multimedialna-male

Jedna z najnowocześniejszych fontann w Polsce, zlokalizowana jest w centrum miasta Rzeszowa w pobliżu Zamku Lubomirskich. Składa się z fontanny suchej interaktywnej, fontanny mokrej oraz z fontann kwiatów. Fontanna pracuje w trybach: codziennym (woda), muzycznym (woda i dźwięk), nocnym (woda, dźwięk i światło) i multimedialnym z możliwością wykorzystania wszystkich atrakcji wizualnych i dźwiękowych oraz projektorów laserowych do wyświetlania pokazów.

Ze względu na swoje możliwości wykorzystania laseru i ekranu wodnego, na którym są wyświetlane filmy, fontanna stanowi ogromną atrakcję dla mieszkańców i turystów. Wokół zespołu fontann powstał amfiteatr na 300 miejsc siedzących a okoliczny teren wzbogacono poprzez nasadzenie 4 465 szt. roślin. Atrakcją zagospodarowania obok pokazu fontanny multimedialnej jest również zabawa na płycie fontanny interaktywnej – suchej, która ma możliwość tworzenia dywanu wodnego oraz labiryntu o powierzchni 130 m2. Wybudowanie fontanny multimedialnej kosztowało ponad 7 mln zł.

fontanna-w-parku-papieskim

Park Papieski o powierzchni ok. 17 ha jest jednym z największych parków miasta Rzeszowa. Jego oryginalność to wykorzystanie myśli Papieża Jana Pawła II do stworzenia niepowtarzalnych miejsc. Przejawia się to m.in. w zagospodarowaniu fontanny nazwanej „Dwa strumyki”, gdyż woda z najwyższej niecki spływa dwoma strumieniami do niecek położonych niżej i wyposażonych w dodatkowe atrakcje wodne. Nawiązuje ona do wędrówek Papieża po górach i strumykach.

Ponad fontanną o długości 80 m przerzucone jest pięć łukowych mosteczków, a sama fontanna wyłożona jest kamieniem ozdobnym i oświetlona niewielkimi niskimi latarniami. Posiada: 1 dyszą płaszczową, 3 szt. dysz typu wulkan wraz z oświetleniem, 18 szt. dysz typu geizer na 6 agregatach wraz z oświetleniem, 12 szt. dysz typu spieniającego wraz z oświetleniem oraz 1 dyszę typu piruet wraz z oświetleniem. Ponadto wyposażona jest w anemometr kontrolujący wysokość strumieni wodnych w zależności od siły wiatru, co zapobiega wychlapywaniu wody poza niecki fontanny. Wybudowanie fontanny w Parku Papieskim kosztowało ponad 2 mln zł.

park-jednosci-polonii-z-macierza-fontanna-kaskadowa-2

Trzecia propozycja z Rzeszowa to dwie fontanny w Parku Jedności Polonii z Macierzą. W ramach rewitalizacji Parku o powierzchni 4,6 ha wykonano m. in.: remont fontanny okrągłej oraz fontanny kaskadowej. W miejscu starej fontanny okrągłej powstała nowa z niecką na planie koła o średnicy 12 m oraz z obrazem wodnym na planie gwiazdy trójramiennej. Każde z ramion tworzy 14 dysz o zróżnicowanej wysokości strumienia wody od 1 m do 6 m w centralnym punkcie fontanny. Niecka w miejscach najniższych strumieni wodnych wysunięta jest poza jej główny obrys.

Fontanna otoczona jest ciągiem ławek tworzącym kompozycyjną całość. Fontanna kaskadowa ma formę płynącego trzema kaskadami strumienia wody, który jest równocześnie osią alei i fontanny. Woda wypływająca z najwyższego punktu fontanny spływa wąskim korytem do niecki, następnie kolejnym korytem do niecki usytuowanej w poziomie przylegającej alei. Symetrycznie po obu stronach cieków wodnych powstały cztery kwatery z zielenią niską, trawiastą. Fontanna ozdobiona jest rzeźbami ślimaka, żabki i jaszczurki. Rewitalizacja Parku kosztowała ponad 6 mln zł.

fontanna-multimedialna-kwietniki

Ostatnia z rzeszowskim propozycji to fontanna multimedialna – kwietniki. Kwietniki z roślin jednorocznych w obrębie Fontanny Multimedialnej wykorzystują urok kwiatów oraz traw ozdobnych w zestawieniu z nowoczesną formą fontanny. W centralnej części rabaty wykorzystano odmianę rozplenicy japońskiej Fireworks, która swoją budową nawiązuje do tryskającej wody. Całość urozmaicają drobne kwiaty niskiej odmiany kocimiętki Faasena oraz burza kwiatów Petunii Vista.

Czytaj więcej

24 Komentarze

Skomentuj