1 / 39

Które miasto w Polsce może pochwalić się najbardziej niezwykłą fontanną? Gdzie znajduje się najdziwniejszy, największy, najbardziej kolorowy i pełen uroku tego typu obiekt? Zapraszamy do obejrzenia galerii miejskich fontann i oddania głosu w naszym plebiscycie!

[poll id=”33″]

Wodne niespodzianki we Włocławku, Białymstoku i Bydgoszczy

fontanna-zielony-rynek_2

Fontanna przy Zielonym Rynku we Włocławku funkcjonuje od 2010 r. Dostawcą technologii fontannowej była firma Aquarius System z Międzyrzecza Dolnego. Niecka  fontanny wyłożona jest kostką granitową, w której umieszczonych jest siedem dysz – trzy zewnętrzne, pompujące  długi cienki strumień wody oraz cztery wewnętrzne pompujące spienioną wodę grubym strumieniem na wysokość do 1,5 m. Za pracę fontanny odpowiadają 2 pompy umieszczone w podziemnej komorze technicznej. Uzdatnianie wody odbywa się automatycznie poprzez dozowniki sterowane przez sondy poziomu PH oraz chloru, a także filtr piaskowy usuwający drobne nieczystości. Fontannę oświetlają reflektory umieszczone pod powierzchnią wody dające ciepłe biało światło. Całość sterowana jest automatycznie z poziomu szafki sterowniczej umieszczonej w komorze technicznej.

fontanna-stary-rynek_6

Natomiast fontanna na Starym Rynku (w trakcie realizacji) to zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego Włocławka na 2016 rok. Będzie gotowa za kilkanaście dni, obecnie trwają prace budowlane. W załączniku zdjęcia projektu. Fontanna wykonana będzie z czterech niecek – dwóch podziemnych oraz dwóch wyniesionych ponad poziom terenu. Niecki podziemne przykryte zostaną płytami nawierzchni natomiast niecki naziemne wyłożone zostaną płytami granitowymi. W każdej niecce naziemnej efektem wizualnym obrazu wodnego będzie centralnie umieszczona dysza wieloobrazowa typ VarioJet 55-20 (VJ) bijąca wodą na wysokość do 5,0m i średnicę do 6,0m.

Oświetlenie każdego z ww. strumieni wodnych realizowane będzie za pomocą czterech reflektorów ze światłem ledowym RGB typ LED PP 110 (LED1). Dodatkowo w nieckach naziemnych projektuje się efekt przelewania się wody na zewnątrz po dwóch krótszych bokach niecek. W każdej z niecek podziemnych efektem wizualnym obrazu wodnego będzie system 10 szt. dysz typ Kometa 10-12 T (KO) bijącymi wodą na wysokość do 1,5m, umieszczonych na planie litery L. Strumienie wodne oraz oświetlenie będą zsynchronizowane z muzyką. Pojawią się elementy małej architektury w postaci ławek na konstrukcji stalowej. W pasach zieleni projektuje się nowe zasadzenia w postaci drzewek typu Lagerstemia indyjska  o wysokości 220-250cm z wykształconą koroną . Taki układ urbanistyczny spowoduje odpowiednie przewietrzanie terenu, tworząc optymalny mikroklimat. Zastosowanie oświetlenia elektrycznego w postaci oświetlenia energooszczędnego LED zmniejszy również zapotrzebowanie energetyczne.

zdjecia_bialystok-1

Fontanna w Parku Planty jest jedną z dwunastu funkcjonujących w Białegostoku fontann miejskich. Jest to największa i najbardziej popularna wśród białostoczan fontanna. Istniała już w okresie międzywojennym, ale początkowo w formie zbiornika gruntowego. Ostatnia modernizacja obiektu miała miejsce w 2000 r. Autorem wstępnej choreografii był inż. Zbigniew Janas, ale w kolejnych latach pracownicy Wodociągów Białostockich sukcesywnie zwiększali liczbę układów figur i oświetlenia. Obecnie fontanna ma 96 kolorowych reflektorów w takich kolorach jak: żółty, zielony, niebieski, czerwony i biały. Na skutek działania tryskaczy i gry świateł powstaje ponad 20, dających się wydzielić w płynnie zmieniającej się kompozycji, układów figur. Fontannę uruchamia się zazwyczaj od 1-go maja do końca października. W trybie rozszerzonym działa ona w soboty, niedziele i dni wolne od pracy. Pełny program ze światłami realizowany jest po zapadnięciu zmroku przez ok. 2 godz. W niedalekiej przyszłości fontanna przejdzie kolejną modernizację. Miasto planuje budowę fontanny multimedialnej tzw. akwateatru.

zdjecia_bialystok-8

Z kolei fontanna na Rynku Kościuszki jest kopią XIX-wiecznego pierwowzoru. Fontanna zyskała wśród mieszkańców przydomek „wędrującej fontanny” z uwagi na kilkukrotne zmiany jej lokalizacji na przestrzeni lat. Historia fontanny sięga 1890 r., kiedy to pierwszy wodotrysk stanął na Rynku Bazarnym (dzisiejszy Rynek Kościuszki). Dużą ozdobą fontanny była – skradziona w 1996 r. – rzeźba przedstawiająca trzech młodzieńców symbolizujących muzykę, rolnictwo i rybołówstwo. W 1962 r, w związku z przebudową ulic, przeniesiono fontannę na skwer pod ratuszem. W latach 2000-2002 wybudowana została nowa niecka nawiązująca w swym kształcie do pierwowzoru. Jej wodotrysk zdobi kopia zaginionej rzeźby. W 2009 r. fontannę rozebrano i przeniesiono na jej pierwotne miejsce. Została zmodernizowana: zamontowano nowe urządzenia filtracyjne i tłoczące. To konstrukcja żelbetowa, obłożona piaskowcem z niecką o średnicy 7 m.

zdjecia_bialystok-11

Niekwestionowaną atrakcją Białostockiego skweru leżącego na Placu Ludwika Zamenhofa jest wykonany w 1998 r. oryginalny wodotrysk. Na środku wypełnionego wodą marmurowego basenu umieszczono obracaną strumieniem wody kulę. Jego konstrukcja jest żelbetowa, a płyta denna i bortnice marmurowa, pojemność niecki to ok. 2 m3.

Czytaj więcej

24 Komentarze

Skomentuj