1 / 39

Które miasto w Polsce może pochwalić się najbardziej niezwykłą fontanną? Gdzie znajduje się najdziwniejszy, największy, najbardziej kolorowy i pełen uroku tego typu obiekt? Zapraszamy do obejrzenia galerii miejskich fontann i oddania głosu w naszym plebiscycie!

[poll id=”33″]

fontanna-potop_fot_1_resize

Bydgoska Fontanna „Potop” została zaprojektowana przez Ferdinanda Lepcke w ramach konkursu ogłoszonego w 1897 r. Rekonstrukcję fontanny zainicjowało przed dekadą Stowarzyszenie Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop”. Pierwszy fragment kompozycji – niedźwiedzicę z niedźwiedziątkiem, został przywieziony do Bydgoszczy w 2009 r. i ustawiony w celu popularyzacji idei odbudowy w centrum Miasta. W 2010 r. urządzono happening w formie wiosennego pochodu dzieci i młodzieży (transparenty z napisem „Pożegnanie misia”), podczas którego rzeźbę niedźwiedzicy z niedźwiedziątkiem przetransportowano spod miejskiej Galerii do parku. Kolejny segment kompozycji rzeźbiarskiej, (tzw. człowiek z wężem), został ustawiony w misie fontanny 30 czerwca 2010 r.

fontanna-potop_fot_4_resize

Ponad dwa lata później ustawiono górną część rzeźby centralnej – figurę mężczyzny podtrzymującego kobietę. Trzy części dolnej partii rzeźby centralnej – kobietę ratującą dziecko, lwa oraz mężczyznę wspinającego się na skałę – zostały przywiezione w czerwcu br.  Dzięki wspólnemu działaniu po 71 latach Bydgoszcz odzyskała jeden z najpiękniejszych wodotrysków. Inicjatywę w ostatnich latach znacząco wspierało miasto Bydgoszcz, które wyremontowało misę oraz otoczenie fontanny. Przekazywało również dotacje na rekonstrukcje rzeźb. Na koszt miasta uruchomiona została też stacja uzdatniająca wodę, która zapobiegnie osadzaniu się na rzeźbach zanieczyszczeń. Autorem rekonstrukcji fontanny jest 33-letni Michał Pronobis z Radoszyc koło Kielc, a jej odlew został wykonany przez Jacka Guzerę w Kielcach.

img_6494_resize

Feerię wody, światła i muzyki można natomiast zobaczyć na skwerze Krzysztofa Komedy, przy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Remont fontanny, prowadzony ze środków własnych Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, kosztował ok. 2,5 mln zł. Wykonawcą prac modernizacyjnych była bydgoska firma a system wodny i spektakl światło dźwięk przygotowała firma z Warszawy. Wykonano praktycznie od nowa fontannę, ponieważ stare urządzenia nie były przystosowane do nowej myśli technologicznej. Wyremontowano nieckę, zbudowano nową sterownię. Fontanna stać się ma symbolem niezawodnego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, który bydgoskie wodociągi zmodernizowały przy pomocy środków z UE.

Innowacyjne wodne pomysły z Częstochowy i Elbląga

fontanna_dziewczynka_z_golebiami_iiialeja

Fontanna „Dziewczynka z gołębiami” to koncepcja plastyczna opracowana przez Władysława Ratusińskiego, znanego częstochowskiego artystę malarza. Dziewczynkę wyrzeźbiła Ewa Maliszewska. Fundatorem odlewu „Dziewczynka z gołębiami” jest Częstochowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W fontannie dwie dysze (z pięciu) usytuowane najbliżej postaci dziewczynki są tak zaprogramowane, aby woda oprócz zmieniającej się w sposób ciągły wysokości strumienia od 0 do 50 cm mogła tryskać co parę minut wyżej, omywając od góry skrzydła i sylwetki gołębi. Spływająca woda nawilża nawierzchnię z naturalnych kamieni tzw. otoczaków i kostki granitowej. Zastosowano również reflektorki typu LED pozwalające uzyskać dodatkowe efekty poprzez podświetlenie strumieni wody w godzinach nocnych. Odsłonięcie fontanny, która została umiejscowiona w III Alei NMP, odbyło się w maju 2009 r.

fontanna_obok_urzedu_miasta

Następna częstochowska Fontanna zlokalizowana przez Urzędem Miasta funkcjonuje od lipca 2009 r. Została ona zaprojektowana jako zestaw strumieni bijących pionowo w górę bezpośrednio z płyty placu. Na fontannę składa się 65 płytek granitowych, z czego z 15 tryskają strumienie wody. Dla fontanny przewidziano zamknięty obieg wody z układem filtracji, dezynfekcją i okresową wymianą wody z całego systemu. Przewidywany okres pracy to 16 godzin na dobę. Oświetlenie wodotrysku jest dużym atutem projektu.

fontanna_park_staszica

Kolejna fontanna umiejscowiona jest w Parku Staszica. W 1843 r. władze miejskie podjęły decyzję o urządzeniu ogrodu w granicach, które wyznaczone zostały podczas projektowania alei Najświętszej Maryi Panny, prace dobiegły końca w 1847. W 1908 r. warszawski ogrodnik Franciszek Szanior, dokonał całkowitego przeprojektowania zaniedbanych wówczas terenów parkowych. W okresie PRL nie wykonywano większych prac. Fontanna w Parku Staszica, która jest położona w lewej części parku od strony Alei NMP obecny stan zawdzięcza renowacji Parku przeprowadzonej ze środków unijnych w latach 2006-2008.

Czytaj więcej

24 Komentarze

Skomentuj