Ładowanie Wydarzenia

« Powrót do Kalendarium

  • To event minęło.

Dziesiątki tysięcy gum do żucia i tysiące plam z jedzenia. Po długim i imprezowym lecie Bulwar Flotylli Wiślanej czeka porządne czyszczenie. W tym celu do stolicy przyjadą specjalne maszyny.

Warszawa: bulwar Wisły czeka nietypowe sprzątanie

Wyczyścili Bramę Brandenburską w Berlinie i pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro, teraz wysprzątają … Bulwar Flotylli Wiślanej w Warszawie. Już w najbliższy wtor

ek 7 specjalnie sprowadzonych do stolicy maszyn wyjedzie na deptak nad Wisłą. Cel? Doczyścić go po lecie m.in. z gum do żucia, plam po jedzeniu, ale także pyłów opadających z zanieczyszczonego powietrza. Wielkie sprzątanie bulwaru to część projektu „czysta przestrzeń-wspólna sprawa”, z którym firma Kärcher odwiedza polskie miasta. Warszawa jest partnerem przedsięwzięcia.

Brzeg Wisły czeka sprzątanie

Mający blisko kilometr deptak na bulwarach Wisły, ciągnący od Płyty Desantu po Most Poniatowskiego, czeka wielkie… pucowanie. Już we wtorek o godz. 7 wyjedzie na niego aż 7 maszyn sprzątających, które przez blisko 10 godzin będą go zamiatać, odkurzać i szorować.

W tym czasie usunięte zostaną m.in. codzienne zabrudzenia, takie jak liście, papierki i niedopałki, zabrudzenia komunikacyjne (np. plamy po olejach silnikowych), a także zabrudzenia spożywcze (np. plamy z jedzenia, napojów, zeschnięte gumy do żucia), które pojawiają się najczęściej w sąsiedztwie lokali gastronomicznych.

– Deptak zostanie zamieciony i odkurzony, a następnie wyszorowany i wymyty na mokro. Maszyny wymiotą też z deptaku drażniące płuca i oskrzela pyły PM2,5 i PM10, pochodzące np. ze ścierających się opon samochodowych i rowerowych – wylicza Magdalena Kwoka, z działu marketingu firmy Kärcher.

Maszyna jak z „Pogromców duchów” usunie gumy

W zaplanowanej na wtorek akcji na bulwarach uczestniczyć będą m.in. 2 zamiatarki chodnikowe oraz 2 szorowarki komunalne, w tym urządzenie, które pracowało m.in. podczas Grand Prix Kanady w Formule 1. Maszyny te, poprzez swoją pracę ograniczają wtórną emisję pyłów PM2,5 i PM10 w przestrzeni miejskiej.

Ponadto w akcji wykorzystane zostanie także urządzenie, które przy pomocy gorącej wody i ciśnienia nawet 500 barów usuwa m.in. plamy z kebabów i hamburgerów. Na miejscu pracować będzie także odkurzacz odsysający zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc oraz urządzenie, które przypomina… miotacz protonów z filmu „Pogromcy duchów”. Tym ostatnim rozpuszczane i zasysane będą zeschnięte gumy do żucia.

Jak zapewniają pomysłodawcy projektu, akcja ma być dla miasta wsparciem w walce z zabrudzeniami.

– Bulwar Flotylli Wiślanej ze swoimi restauracjami, plażami i terenami zielonymi to miejsce tętniące życiem. Tutaj warszawiacy imprezują, uprawiają sport, wypoczywają. Jednak, jak w przypadku wielu podobnych miejsc na świecie, utrzymanie czystości jest tutaj wyzwaniem – mówi przedstawicielka Kärcher.

– W tym wyzwaniu postanowiliśmy po prostu pomóc Warszawie, zwłaszcza po tak udanym lecie, kiedy bulwary były oblegane. W ramach akcji nieodpłatnie podejmiemy się usunięcia najtrudniejszych zabrudzeń, które wymagają zastosowania specjalnej technologii i urządzeń – dodaje.

Wyedukują warszawiaków

Ale cała akcja nie ogranicza się tylko do sprzątania. Jej celem jest również  edukacja warszawiaków. W czasie, kiedy będą trwać prace, sam bulwar nie zostanie zamknięty dla przechodniów. Mieszkańcy będą mieli możliwość podejrzenia prac ekip, a także sami będą mogli spróbować usunąć specjalną maszyną np. stare gumy do żucia przyklejone do chodnika.

– Chcemy pokazać, jak wielki wysiłek trzeba włożyć w to, aby utrzymać porządek w takim miejscu. Ma to być więc dla mieszkańców stolicy, ale i turystów, lekcja odpowiedzialności za ulubioną przestrzeń. W ten sposób chcemy sprawić, że w przyszłości warszawiacy będą zachowywać się odpowiedzialniej nad Wisłą, wspólnie troszcząc się o tereny nad rzeką – mówi.

W projekt włączył się także stołeczny ratusz, który od czterech lat prowadzi kampanię społeczną „Dzielnica Wisła”, mającą zachęcić mieszkańców do wzięcia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń – przede wszystkim w kontekście niepozostawiania po sobie butelek, opakowań czy niedopałków.

– W tym sezonie działamy pod hasłem „To się nosi nad Wisłą”, razem z mieszkańcami starając się stworzyć modę na noszenie… śmieci do kosza czy drewna, a nie drzewa na ognisko – mówi Anna Brzezińska-Czerska z Urzędu m.st. Warszawy, koordynująca kampanię, w ramach której m.in. osobom spędzającym czas na bulwarach czy plażach co roku rozdawane są specjalne worki na odpady oraz jednorazowe popielniczki.

Na bulwarach zbadasz płuca

Równolegle trwać będzie także akcja edukacyjna skierowana do warszawiaków. Od godz. 10 do godz. 18 w przygotowanej strefie na Płycie Desantu będzie można wykonać m.in. nieodpłatne badania spirometryczne, przy okazji sprawdzając wpływ zanieczyszczeń powietrza na kondycję płuc. Do ich wykonania nie jest wymagane żadne skierowanie. Badania prowadzone będą w specjalnym spirobusie.

W tym samym czasie najmłodsi warszawiacy, w tym uczniowie szkół i przedszkoli, wezmą udział w warsztatach ekologicznych. Dzieci dowiedzą się na nich m.in. jak wyglądają zanieczyszczenia powietrza, skąd się bierze smog i w jaki sposób wpływa on na zdrowie. Uczestnicy wydarzenia otrzymają także upominki m.in. maseczki antysmogowe przydatne jesienią i zimą, a także specjalny poradnik zawierający informacje m.in. o tym, jak reagować na smog, jak troszczyć się codziennie o środowisko i swoje miasto.

Szczegóły

Kategoria
Data:
25 września 2018
Czas:
07:00-17:00
Strona internetowa:
http://www.przestrzenwspolna.pl/

Miejsce

Warszawa

Organizator

Kärcher