Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie kaucji za opakowania z tworzyw sztucznych. To kolejny, po opłatach za foliówki, pomysł resortu na zmniejszenie ilości odpadów w obiegu – pisze “Rzeczpospolita”.

Ten wpis został zaktualizowany o nowe informacje. Więcej szczegółów znajduje się poniżej właściwej treści.


Wprowadzenie nowego systemu kaucji w sklepach już teraz budzi kontrowersje. Wszystko zależy do tego, kto miałby zapłacić za wdrożenie do sklepów takich opłat.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu ocenił, że ma to swoje plusy i minusy. – Ocena zależy choćby od tego, kto ponosiłby koszty ustawiania automatów. Małe sklepy nie mają wolnej powierzchnią, jaka musiałaby zostać przeznaczona pod takie rozwiązania – powiedział Ptaszyński.

Sceptyczni są natomiast producenci napojów. – Nie wiadomo, jakie rodzaje opakowań byłyby nim objęte, kto pokrywałby koszty zbudowania tego systemu i ile w ostatecznym rozrachunku zapłaciłby za cały system polski konsument. Nie wiadomo też, czy polskiego konsumenta na taki system stać. Najpierw poznajmy odpowiedzi na te pytania, a potem rozważajmy, czy system depozytowy w Polsce jest potrzebny czy nie – powiedział Krzysztof Baczyński, kierownik ds. regulacji Coca-Cola HBC Polska.

Eksperci zgodnie oceniają, że wprowadzenie kaucji byłoby na pewno bardzo kosztowne. Wpłynęłoby to na koszty ponoszone przez producentów napojów i opakowań, wzrosłaby też cena wody czy np. soków. Nie wiadomo również jak dokładnie miałby wyglądać nowy system, szczególnie w mniejszych sklepach.

Kaucja m.in. za puszki i butelki obowiązuje od 2003 r. w Niemczech, gdzie jednorazowe opakowanie można zwrócić prawie w każdym sklepie. Opłata szklaną butelkę piwa wynosi 8 eurocentów, a za wodę mineralną – 15 eurocentów. Kaucji nie trzeba płacić w przypadku soków, mleka, czy mocnych alkoholi.

Niemieckie ministerstwo ochrony środowiska system kaucyjny ocenia pozytywnie. Najbardziej pomógł on w walce z zaśmiecaniem lasów, parków i innych miejsc publicznych. – System recyklingu działa “bez zarzutu” i pozwala wykorzystywać butelki znacznie lepiej niż wtedy, gdy wyrzucano je do koszy na śmieci – ocenia resort.

Kaucje w Niemczech nie ograniczyły sprzedaży napojów w plastikowych butelkach. Udało się jednak zmniejszyć ilość wyrzucanych puszek. Wysoki udział opakowań wielokrotnego użytku udało się utrzymać tylko w przypadku piwa – je Niemcy niezmiennie lubią pić w szklanych butelkach.


Aktualizacja (18.07.2017): Ministerstwo Środowiska wydało oficjalne oświadczenie w sprawie wprowadzenia ewentualnych kaucji za opakowania. Resort zaznacza, że nie są prowadzone żadne prace legislacyjne w tej kwestii.

Obecnie propozycja wprowadzenia kaucji na wybrane rodzaje opakowań jest w fazie analiz. Ministerstwo skupia się przede wszystkim na ocenie, czy w Polsce przyjęłyby się rozwiązania z innych krajów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj