Władze województwa zachodniopomorskiego wybrały firmę, która dostarczy siedemnaście nowych pociągów na potrzeby komunikacji w regionie. Składy wykona polski Newag, który za realizację zadania otrzyma ponad 250 mln zł.

W postępowaniu przetargowym wzięły udział trzy firmy: Stadler Polska, PESA Bydgoszcz oraz Newag. Najwyżej została oceniona ostatnia oferta, opiewająca na niebagatelną kwotę 250 797 000 zł.

Zamówione pociągi to tzw. EZT, czyli elektryczne zespoły trakcyjne. W ramach zamówienia zakupionych zostanie dwanaście trzyczłonowych i pięć czteroczłonowych składów tego typu. Większość środków (85 proc.), dzięki którym sfinansowana zostanie inwestycja pochodzi z Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Pozostałe fundusze to środki własne kolei oraz województwa.

– Jako Województwo Zachodniopomorskie zainwestowaliśmy w nowoczesne pociągi już 600 mln zł i dziś możemy pochwalić się jednym z najnowocześniejszych taborów w Polsce. Ale nie poprzestajemy na tym i kontynuujemy powiększanie floty, tak, aby wszystkie połączenia na Pomorzu Zachodnim były obsługiwane pojazdami gwarantującymi komfort i bezpieczeństwo podróży – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– Zgodnie z ofertą, trzy pierwsze EZT-y dotrą do nas nie później niż do końca maja przyszłego roku. Wierzę jednak, że uda się to zrobić szybciej – dodaje.

 

Czytaj więcej

Skomentuj