Fabryka Volkswagena we Wrześni jako jedyny na świecie motoryzacyjny ośrodek produkcyjny może pochwalić się Złotym Certyfikatem Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego DGNB.

Certyfikat DGNB powstał w 2008 roku jako wynik konsultacji i kompromisów architektów, ekologów oraz przedstawicieli rynku nieruchomości i branży budowlanej. Fabryka VW Crafter we Wrześni jest pierwszym i jedynym do tej pory obiektem wyróżnionym w Polsce.

Ekologia na każdym kroku produkcji

Nowoczesne rozwiązania ekologiczne w naszej fabryce  znajdują zastosowanie już od początku procesu produkcyjnego samochodu – podkreśla Ralf Nitzschke, szef zakładu VW Crafter we Wrześni.  – Jednak, żeby uzyskać certyfikat musieliśmy wykazać się również innymi działaniami, nie związanymi bezpośrednio z produkcją, jak na przykład dbałością o dialog sąsiedzki czy faktycznym wdrożeniem strategii CSR – dodał.

W  bezpośredniej produkcji, w procesie budowy karoserii zastosowane zostały unikatowe technologie laserowe, niewykorzystywane wcześniej przy produkcji samochodów tej klasy. Procesy laserowe łączą  dach z resztą konstrukcji auta i gwarantują ogromną precyzję wykonania i trwałość połączenia.  Zastosowanie najnowszej generacji robotów wpływa pozytywnie na mniejsze zużycie energii przy zachowaniu najwyższych norm jakościowych.

Czytaj także >>> Komisja Europejska: Volkswagen powinien zapłacić odszkodowania obywatelom Unii

Na etapie Lakierni wprowadzony został nowy proces  lakierowania, który nie będzie wymagał używania ogromnych ilości wody, co zdecydowanie wpłynie nie tylko na spadek zużycia tego dobra,  ale i na ilość generowanych przez fabrykę odpadów. Proces ten jest również energooszczędny. Dodatkowo przewidywane emisje lotnych związków organicznych będą ponad 40% niższe niż dopuszczalne w Polsce i Unii Europejskiej, co dokumentuje pomiar prowadzony i rejestrowany w odstępach kilkusekundowych na kominie lakierni.

Oszczędności wody zastosowano również  w obszarze montażu, gdzie przy procesie w kabinie zraszania, czyli kontroli szczelności pojazdu  zużywa się  do 75% wody mniej w porównaniu ze standardowym procesem.

Przyjazne środowisko

Audytorzy Stowarzyszenia docenili  jednak nie tylko procesy produkcyjne i budynki fabryki, ale także dbałość o relacje z interesariuszami i fakt, że  na terenie fabryki Craftera znajdzie się wyłoniona w ramach konkursu rzeźba będąca miejscem spotkań dla pracowników,  tereny zielone, miejsca odpoczynku, miejsca na odstawienie rowerów  oraz tereny biologicznie czynne uwzględniające lokalne gatunki flory.

W chwili obecnej w DGNB zarejestrowano ponad 300 projektów, certyfikowano już ponad 280, a w fazie pre-certyfikacji znajduje się około 250 projektów, co daje łącznie ponad 850 projektów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj