Innowacyjna trójwymiarowa elektroda PV, opracowana przez Instytut Fizyki PAN, została nagrodzona Złotym Medalem Targów ENEX/ENEX Nowa Energia.

Magdalena Lipiecka, “Czysta Energia”: Instytut Fizyki PAN podczas targów Enex/Enex Nowa Energia otrzymał złoty medal za trójwymiarową elektrodę PV. Na czym polega jej innowacyjność?

Prof. dr hab. Marek Godlewski (Instytut Fizyki PAN): To, co opracowaliśmy, to modyfikacja górnej części komórek fotowoltaicznych i to komórek bardzo różnej generacji od krzemowych najstarszej generacji po cienkowarstwowe. Nasze rozwiązania pasują także do komórek organicznych, perowskitów czyli takich rozwiązań, które są nadzieją fotowoltaiki. Na istniejące struktury pierwszej generacji kładziemy trójwymiarową w formie strukturalizowanej elektrodę – w fizyce nazywaną nanosłupkakami. Jest to jednorodne pokrycie warstwą tlenku cynku, który jest bardzo dziwnym materiałem bo przezroczystym, a jednocześnie zachowuje się jak metal.

ML: Co jest ważne w tym rozwiązaniu?

MG: Jeśli to jest komórka to działa efektywnie tylko przy określonym kącie padania promieniowania słonecznego. Natomiast w tym rozwiązaniu dzięki tym, że górna elektroda jest tak zestrukturalizowana to działa nawet przy kącie 190°. Na tym polega przewaga tego rozwiązania, że ono umożliwia znacznie lepsze zbieranie światła.

ML: Czym charakteryzuje się proces technologiczny?

MG: Najważniejsze jest, że cały proces technologiczny jest nietoksyczny. Nie ma żadnych chemikaliów. Poza tym jest to proces niskotemperaturowy. A skoro jest niskotemperaturowy to możemy mówić o użyciu tego rozwiązania do takich rzeczy jak elastyczne komórki fotowoltaiczne organiczne ponieważ przy ich produkcji występuje limit temperatury.

ML: Czy możliwe jest wykorzystanie elektrody w skali przemysłowej?

MG: W tej chwili wydaje się, że to rozwiązanie to nie tylko dobry pomysł naukowy, ale też interesujący wdrożeniowo. Prowadzimy rozmowy z inwestorami zainteresowanymi żeby to nasze rozwiązanie wprowadzić do linii produkcyjnej. Być może jest to coś co przełoży się na cegiełkę, żeby Polska w tej dziedzinie zaczęła odgrywać jakąś rolę bo póki co ta rola jest minimalna.

ML: Grzegorz Putynkowski, wiceprezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu w wywiadzie opublikowanym w styczniowym wydaniu miesięcznika „Czysta Energia” powiedział o współpracy Centrum z Instytutem Fizyki PAN przy budowie fabryki ogniw krzemowych. Na czym ona polega?

MG: W tej chili założyliśmy z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu konsorcjum. Centrum jest odpowiedzialne za znalezienie sponsorów. Trwają bardzo zaawansowane rozmowy żeby zbudować tę fabrykę.

W tej chwili szukamy odpowiedniej lokalizacji. I łatwo można zgadnąć, że będzie to ściana wschodnia ze względu na preferencje podatkowe. Byłem w dwóch parkach technologicznych, gdzie sondowaliśmy budowę takich inwestycji – niedaleko Elbląga i Rzeszowa. W Rzeszowie jest w tej chwili tematycznie zbliżona firma. I miasto to w tej chwili jest bliższe naszym oczekiwaniom, ale to nie jest jeszcze sprawa przesądzona.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj