W zestawieniu przygotowanym specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego brało udział 13 miast, które zaprezentowały zjawiskowe fontanny znajdujące się w polskich miastach. W sumie oddano ponad 5 tys. głosów. Zobacz, które miasto zwyciężyło w naszym plebiscycie!

W głosowaniu przygotowanym specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego na pierwszym miejscu znalazł się Toruń z liczbą 2609 oddanych głosów (52 proc.). Na drugim miejscu uplasowała się Bydgoszcz (24 proc., 1191 głosów), a na trzecim Rzeszów (7 proc., 370 głosów).

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Przypominamy, że laureat otrzymuje półroczną prenumeratę „Przeglądu Komunalnego”.

Najpiękniejsze fontanny ma Toruń

Fontanna Flisaka i Fontanna Cosmopolis to dwie propozycje najpiękniejszych fontann Torunia. Pierwsza z nich nawiązuje do flisaków, którzy byli w minionych wiekach charakterystycznymi postaciami w krajobrazie nadrzecznego Torunia. Jeden z nich – flisak Iwo – według legendy uratował miasto od plagi żab, wyprowadzając je poza granice Torunia piękną grą na skrzypcach. Związana z tą opowieścią fontanna z 1914 r, obecnie znajdująca się na Rynku Staromiejskim, jest jednym z charakterystycznych symboli miasta.

Zobacz pełną galerię najpiękniejszych fontann w Polsce!

1-park-na-wyspie-damian_majewski

Fontanna Cosmopolis to uruchomiony w 2008 r. wodotrysk znajdujący się kilka kroków od Rynku Staromiejskiego w Toruniu. Nawiązuje do astronomicznej tradycji miasta. 113 dysz wodnych zostało umieszczonych na okręgach – orbitach planet. Całości dopełnia wyryty w granitowych płytach cytat ze słynnego dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.  W letnie wieczory fontanna czaruje widzów magią pokazów, na które składa się gra wody i kolorowych świateł, pulsujących w rytm przebojów muzyki filmowej m.in. z „Love Story”, „Gladiatora”, „Bandyty” czy Excentryków”, a także specjalnie skomponowanego dla Torunia utworu „Cosmopolis” Krzesimira Dębskiego.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj