Zakład Unieszkodliwiania Odpadów wypowiedział w czwartek kontrakt z Mostostalem Warszawa na budowę szczecińskiej spalarni odpadów komunalnych i rozpoczął rozpoznanie rynku w poszukiwaniu nowego wykonawcy spalarni.

Przypomnijmy, że we wtorek Mostostal poinformował, że odstąpił od kontraktu. Jak tłumaczyła spółka, powodem odstąpienia było niedostarczanie przez inwestora, czyli szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, w wyznaczonym terminie żądanej gwarancji zapłaty. Inwestor tłumaczy zaś, że dostarczył w terminie wymaganą gwarancję, która jest zgodna z przepisami i właściwie zabezpiecza wynagrodzenie wykonawcy kontraktu.

Mostostal odmówił jednak powrotu na plac budowy szczecińskiej spalarni. – W tej sytuacji zarząd ZUO zarekomendował właścicielowi spółki, czyli władzom Szczecina zakończenie współpracy z Mostostalem i rozpoczęcie poszukiwań wykonawcy, który będzie mógł dokończyć inwestycję. Rekomendacja została przyjęta. ZUO wypowiedział kontrakt z winy wykonawcy – mówi Wojciech Jachim, rzecznik ZUO.

Czytaj także >>> Kłopoty szczecińskiej spalarni odpadów. Wykonawca schodzi z budowy

Opuszczenie placu budowy przez wykonawcę oznacza konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji robót i dostaw wykonanych przez Mostostal Warszawa. Do jej zakończenia ZUO będzie analizować możliwość bezprzetargowego wyłonienia wykonawcy, który dokończy inwestycję.

Projekt budowy Termicznego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego otrzymał unijną dotację w kwocie 279 mln zł. Warunkiem zachowania dotacji jest oddanie inwestycji do użytku do grudnia 2016. Jeśli nie uda się dotrzymać terminu, ZUO podejmie starania, aby otrzymać zgodę Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przeniesienie wydatków związanych z projektem na unijną perspektywę budżetową 2014-2020.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj