Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Szansa na skrócenie ścieżki inwestycyjnej dla biogazowni przy składowiskach odpadów i oczyszczalniach ścieków

Szansa na skrócenie ścieżki inwestycyjnej dla biogazowni przy składowiskach odpadów i oczyszczalniach ścieków
MŁ/PAP
08.11.2022, o godz. 8:50
czas czytania: około 3 minut
0

- Biogazownie, które powstawałyby przy składowiskach odpadów lub oczyszczalni ścieków miałby zostać uznane za inwestycje celu publicznego, co wiązałoby się ograniczeniem obostrzeń administracyjnych - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

 

Wiceszef resortu klimatu i środowiska, który w poniedziałek uczestniczył w konferencji Europower podkreślił, że biogazownie i biometanownie powinny w większym stopniu stanowić źródło wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

Będzie system wsparcia dla projektów biometanowych

– Przygotowaliśmy system wsparcia, pomocy publicznej dla projektów biometanowych. Chcemy uznać biogazownie, które będą budowane na składowiskach odpadów i przy oczyszczalniach ścieków, jako inwestycje celu publicznego, skracając ścieżkę inwestycyjną, zmniejszając obostrzenia administracyjne, środowiskowe, gdyż te miejsca mają opracowane dokumenty związane z oddziaływaniem na środowisko – powiedział Zyska.

Wiceminister zwrócił uwagę, że Polska ma bardzo duży potencjał jeśli chodzi o produkcję biogazu. Jak podkreślił rocznie może być to 13-15 mld m sześć. biogazu, czyli 8 mld m sześć. czystego biometanu.


ENVICON 2022. Nowy system energetyczny. Kowalczyk: Wiosną nowe przepisy dotyczące biogazowni i zagospodarowania odpadów komunalnych rolnictwie


 

OZE w Polsce

Zyska sprzeciwił się również twierdzeniu, jakoby obecny rząd, zablokował odnawialne źródła energii (OZE) w Polsce. – Jest wręcz odwrotnie. Nigdy w historii tak dynamicznie się nie rozwijały, nigdy też nie było takich stabilnych regulacji – zaznaczył.

Wiceminister wymieniał, że gdyby nie interwencja rządu, to w 2016 r. cały sektor biogazu zbankrutowałby, gdyby nie wprowadzono tzw. błękitnych certyfikatów, które uspokoiły sytuację na rynku. Przypomniał ponadto, że podczas gdy w 2015 r. moc zainstalowana w OZE wynosiła 7 GW, to obecnie jest to już 21 GW. Instalacje prosumenckie, to z kolei 8 GW zainstalowanej mocy.

Odnosząc się do energetyki wiatrowej, to przyznał, że inwestycje w wiatraki na lądzie spowolniły po ustawie 10H (tzw. ustawa odległościowa określająca w jakiej odległości od zabudowań mogą wiatraki powstawać). Zyska zwrócił jednak uwagę, że w 2015 r. w wiatr na lądzie to było 4,9 GW zainstalowanej mocy, a dziś jest to 7,6 GW. W 2025 r. będzie to z kolei 11 GW.

Zyska przypomniał, że inwestycje dotyczyć będą także morskiej energetyki wiatrowej.

Co dalej z ustawą liberalizującą zasadę 10H

Przedstawiciel MKiŚ ocenił ponadto, że “ma pewność”, iż projekt ustawy liberalizującej zasadę 10H zostanie ostatecznie przyjęty. Rząd na początku lipca przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Przepisy te stanowią kompromis pomiędzy możliwością rozwoju energetyki wiatrowej a potrzebami lokalnych społeczności – podkreślono.

Nowe przepisy zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Utrzymana ma także zostać podstawowa zasada lokalizowania nowej elektrowni wiatrowej, zgodnie z którą taki obiekt może powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby inwestycji będzie jednak dotyczyć obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie jak dotąd – obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H (tj. dla obszaru w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej).

Wiceminister przypomniał również, że przygotowywany jest ponadto projekt ustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych.

– Generalnie to jest dobry czas dla rozwoju OZE. Rośnie świadomość i akceptowalność rozwoju tych źródeł przez społeczeństwo. Konkurencyjność gospodarki światowej wymusza na nas większy udział OZE, która będzie zasilać przemysł, mniejsze firmy i odbiorców indywidulanych – zaznaczył wiceminister.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024