Ekspert: polski system gospodarki odpadami wymaga dogłębnych zmian

Ekspert: polski system gospodarki odpadami wymaga dogłębnych zmian
Katarzyna Błachowicz
22.08.2017, o godz. 12:00
czas czytania: około 3 minut
1

O sytuacji w branży recyklingu odpadów opakowaniowych z Szymonem Dziak-Czekanem, prezesem Stowarzyszenia "Polski recykling" rozmawia Katarzyna Błachowicz, redaktor naczelna „Recyklingu”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Katarzyna Błachowicz, „Recykling”: W tym roku pierwszy raz odbyły się audyty przedsiębiorców wystawiających dokumenty DPR, DPO, EDPR i EDPO. Czy jest to słuszny krok w kierunku uzdrowienia systemu gospodarki odpadami? Czy konieczne są jednak zmiany prawa?

Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia “Polski recykling”

Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia “Polski recykling”: Polska branża recyklingu popiera uszczelnianie rynku m.in. poprzez tzw. audyty recyklera. System gospodarki odpadami w Polsce jest reliktem poprzedniego stulecia tzn. kartki, pieczątki wedle zasady “papier wszystko przyjmie”.

Gospodarka odpadami powinna być rzetelna, oparta na nowoczesnym i funkcjonalnym systemie informatycznym monitorującym w bazie tzw. big data wszystkich uczestników rynku.

Polski system gospodarki odpadami wymaga dogłębnej zmiany, również uregulowań prawnych, w których kwestia dokumentów DPR/ EDPR i EDPO/DPO jest ostatnią częścią systemu, a nie pierwszą. Recyklerzy stoją na stanowisku potrzeby zbudowania silnego zaplecza legislacyjnego, które będzie fundamentem rozwoju branży odpadowej.

Jako przedstawiciel Stowarzyszenia “Polski recykling” miałem okazję uczestniczyć w grupie roboczej Polskiego Centrum Akredytacji, pracując nad wytycznymi dla weryfikatorów. Uważamy, że weryfikacja recyklerów jest pierwszym poważnym krokiem uzdrawiania poszczególnych składowych, a nie samego systemu.

Czy w Polsce jest popyt na surowce wtórne? Z jakimi barierami w recyklingu odpadów opakowaniowych napotykają się recyklerzy?

Polska jest importerem gotowych surowców wtórnych, gdyż dotowane zakłady zachodnie są bardziej konkurencyjne od polskich firm recyklingowych. Powinniśmy dążyć do zmiany tej sytuacji i wykorzystać duże moce przerobowe naszego kraju, bazując na odpadach polskich, pochodzących z selektywnej zbiórki.

Polska ma bardzo duże zaplecze zakładów odzyskujących odpady opakowaniowe, niestety zakłady nie dysponują najnowszą technologią i muszą być doinwestowane. Główną barierą jest brak dopłat do recyklingu i niska kultura segregacji śmieci wśród naszego społeczeństwa. A to przekłada się na słabą jakość surowca wsadowego.

Jaka przyszłość kształtuje się przed recyklerami w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym?

Dla zachodnich recyklerów przyszłość kształtuje się bardzo dobrze. Firmy te posiadają nowoczesną technologie i solidny dostęp do stosunkowo taniego i czystego surowca, a finansowanie inwestycji również wedle EUROIBOR jest o ponad 2 proc. niższe w strefie Euro niż w Polsce. Mając dostęp do nowoczesnej technologii, będą mogli konkurować ceną i jakością z innymi krajami takimi jak Polska. Dodatkowo rynek odpadów jest skonsolidowany, przez co korzysta z przewag konkurencyjnych.

Polscy recyklerzy w przeciwieństwie do naszych sąsiadów, nie dostają wsparcia finansowego, w efekcie są mniej innowacyjni. Dla przykładu, w 2017 r. za recykling aż 32000 (1000 kg) butelek PET polski recykler może liczyć na 5 zł dopłaty z organizacji odzysku.

Gospodarka o obiegu zamkniętym  jest powrotem do korzeni, środowisko naturalne z założenia zamyka swój obieg. Ważne, żebyśmy jako obywatele zrozumieli korzyści płynące z wykorzystywana tego, co już mamy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (1)


cienki b

Komentarz #7081 dodany 2017-08-22 13:01:57

co ty gadasz ? zmian ? przecież byłą niedawno zmiana ustawy o odpadach , przecież wygasła niczym niedzielny grill ustawa o mbpach. co chcesz zmieniać ?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024