Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kompleksowa 970 x 250

Gospodarka i samorząd

Wpisy

MTP Gas 300 x 600
Zobacz wszystkie wydarzenia

Wpisy

Czarne pojemniki na śmieci (odpady) z wystającymi workami na tle ceglanego muru

Ustawa śmieciowa – samorządowcy sprzeciwiają się reformie bez ich udziału

Ostatnia nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach trafiła do Sejmu bez zaopiniowania przez samorządy. Samorządowcy nie kryli oburzenia takim obrotem spraw. Ministerstwo przeprosiło, ale jednocześnie wskazuje na trudności w osiągnięciu konsensusu. Gminy zgadzają się z częścią zmian, ale sprzeciwiają się m.in. temu, aby prawo pisane "pod Warszawę" dotyczyło całej Polski.

Warszawa: ulica Chmielna ma być pełna zieleni i miejsc do wypoczynku

Szpalery drzew, dużo zieleni i miejsc do wypoczynku oraz efektowne oświetlenie – taka będzie nowa Chmielna w Warszawie. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie reprezentacyjnej ulicy położonej w samym sercu stolicy. To kolejny projekt w ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy.
Kran w kuchni z wodą

Zmiana modelu retencji ułatwiłaby dostęp do wody

Odejście przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych od modelu biznesowego na rzecz modelu społecznościowego dałoby im szansę na zaistnienie jako (eko)spółki pożytku publicznego, które dba o zysk, ale szczególny nacisk kładzie na zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do wody. Może należy stworzyć nowy model systemu retencji modułowej?

Rządowe miliardy dla samorządów. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada nowy program

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do samorządów trafią dziesiątki miliardów złotych na inwestycje. Bezzwrotne dofinansowania w pierwszej kolejności mają zostać przeznaczone na gospodarkę wodociągowo-kanalizacyjną, gospodarkę odpadami, a także żłobki i przedszkola. Pierwszeństwo będą miały samorządy o najniższych dochodach na mieszkańca.

Samorządy oczekują rekompensat za Polski Ład

Zapewnienia samorządom systemu rekompensat przed wprowadzeniem Polskiego Ładu, a także zapewnienia udziału w podatku VAT oraz zwolnień z VAT samorządowych inwestycji, oczekują członkowie Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych (OPOS).

Droższe uprawnienia do emisji wymuszają inwestycje w Polsce

Transformacja energetyczna zostanie w Polsce wymuszona rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2. Udział paliw kopalnych musi się zmniejszyć. Jedną z alternatyw są odpady komunalne. Ich stosowanie rozwiązuje problemy dwóch branż – ciepłowniczej i odpadowej.
css.php