Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Banner pren 1 970 x 250

Aktualności

Rewitalizacja w rytmie eko

Słowo „rewitalizacja” stało się modne i nadmiernie wykorzystywane przy tworzeniu projektów odnowy istniejących obiektów i fragmentów miast. „Rewitalizacja” stała się punktem usprawiedliwienia do betonowania przestrzeni miejskich jako powrotu do dawnych założeń historycznych. Jednak jak dowodzą zrealizowane inwestycje, pojęcie rewitalizacji wykorzystano jedynie do szukania oszczędności realizacyjnych, pozornych wygód w utrzymaniu oraz „rewitalizację” wykorzystano punktowo lub fragmentarycznie.

Katowice. Zadania z ubiegłorocznego Zielonego Budżetu na ostatniej prostej

​Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił przetarg na realizację największych zadań realizowanych w ramach ubiegłorocznej edycji Zielonego Budżetu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić w tym miesiącu, tak by wykonanie prac zakończyć jeszcze w roku bieżącym. ZZM zrealizował już 38 projektów z Zielonego Budżetu.

Ochrona czynna pomników przyrody oraz jej finansowanie

Pomniki przyrody są jedną z najczęściej spotykanych form ochrony przyrody. Wyznaczane są obecnie przez rady gmin na podstawie art. 44 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2021 r., poz. 1098). Za pomniki przyrody bardzo często są uznawane drzewa posiadające ponadprzeciętne właściwości przyrodnicze. Jednak samo objęcie ochroną konkretnych tworów przyrody może nie być wystarczające do zapewnienia skutecznej ochrony. Dlatego też w art. 44 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody wprowadzono możliwość określenia w uchwale wprowadzającej ochronę rozwiązań dotyczących czynnej ochrony konkretnych pomników przyrody.

Wrocław. Mieszkańcy wybrali projekty do realizacji z budżetu obywatelskiego

12 z 20 wybranych do realizacji projektów tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego to przedsięwzięcia związane z zielenią i rekreacją. Łącznie na projekty ponad osiedlowe i osiedlowe przeznaczono w tym roku 25 mln zł.

Budżet Obywatelski Mazowsza: 25 mln zł i 68 projektów do realizacji w 2022 r.

Rozstrzygnięto drugą edycję Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (BOM) w ramach, którego z 252 zgłoszonych projektów do głosowania zakwalifikowało się 114. Największą liczbę głosów otrzymało 68 projektów, które będą realizowane w 2022 r. Na ten cel mazowiecki samorząd przeznaczył 25 mln zł.
css.php