Awaria prądu w Hiszpanii i Portugalii nie ma wpływu na krajowy system elektroenergetyczny, który pracuje stabilnie - poinformował PAP rzecznik prasowy PSE Maciej Wapiński. Dodał, że polski operator przesyłu energii jest przygotowany na takie potencjalne zagrożenia.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie awarii sieci energetycznej, która dotknęła także Portugalię i Francję - podała agencja EFE. Według służb portugalskich nic nie świadczy na razie o tym, by awarię spowodował cyberatak.
Polska właśnie otrzymała szansę, by nie tylko dogonić europejską czołówkę, ale i współtworzyć przemysł wiatrowy dla całego kontynentu. „Nie będziemy rozwijać polskiej gospodarki, jeśli nie będziemy mieli dostępu do taniej i zielonej energii” – powiedział Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii, podczas premiery polskiej strategii rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych. Dziś wiatr wieje w polskie żagle – to moment, by podjąć odważne, strategiczne decyzje i zbudować silny, krajowy łańcuch wartości wokół energetyki wiatrowej. To nie tylko szansa na tanią, czystą energię, ale koło zamachowe dla całej polskiej gospodarki – od przemysłu po innowacje. Jak ją wykorzystać, by Polska stała się liderem zielonej transformacji w Europie? O tym będą dyskutować najważniejsi gracze sektora już 10–12 czerwca w Świnoujściu, podczas jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025.
Europa Południowo-Zachodnia doświadcza właśnie jednego z największych blackoutów ostatnich lat. Awaria zasilania dotknęła Hiszpanię, Portugalię oraz południowo-zachodnią Francję, pozostawiając mieszkańców tych krajów bez dostępu do prądu. W wielu miejscach życie codzienne zostało sparaliżowane.
Do końca czerwca planowany jest start programu dopłat do kupna lub leasingu elektrycznych ciężarówek - poinformował PAP Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ze wsparcia będą mogli skorzystać m.in. mikro- i mali przedsiębiorcy; maksymalna pomoc sięgnie 750 tys. zł.