Idą zmiany w branży recyklingu. Co czeka nas w 2017 roku?

Idą zmiany w branży recyklingu. Co czeka nas w 2017 roku?
Katarzyna Błachowicz
05.01.2017, o godz. 12:37
czas czytania: około 2 minut
0

Przed branżą recyklingu pojawiają się nowe wymogi wynikające z nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Do 30 kwietnia 2017 r. wszyscy przedsiębiorcy, którzy spełniają określone w ustawie warunki, będą zobowiązani do przeprowadzenia rocznego audytu zewnętrznego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wysokie wymogi środowiskowe nakładane przez Unię Europejską powodują, że sytuacja Polski, a w szczególności polskiej branży odzysku odpadów, w najbliższych latach będzie bardzo trudna.

– W najbliższych latach Polska będzie musiała zmierzyć się z dwoma poważnymi wyzwaniami w zakresie odzysku odpadów – twierdzi prezes stowarzyszenia „Polski Recykling” Szymon Dziak-Czekan.

Audyt zewnętrzny dla firm

Jednym z poważnych wyzwań stojących przed branżą są nowe wymogi wynikające z nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jednym z nich są np. obowiązkowe audyty zewnętrzne.

– Naszym zdaniem audyt jest potrzebny, ale znaczne obawy wzbudza fakt, że na chwilę obecną lista audytorów i weryfikatorów, którzy mogliby przeprowadzić audyt jest bardzo krótka, co będzie miało wpływ na cenę audytu. Z drugiej strony kary za nieprzeprowadzenie audytu są znaczące łącznie w tym rozważane jest wykreślenie z rejestru – podkreśla członek zarządu stowarzyszenia „Polski Recykling” Maciej Przeździak.

Gminy nie osiągną poziomów recyklingu?

Według planów Komisji Europejskiej w ramach realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym podwyższeniu ulegną poziomy recyklingu odpadów – komunalnych do 65 proc. i opakowaniowych do 75 proc. do 2030 r.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia „Polski Recykling” bez radykalnego wzmocnienia w Polsce systemu zbiórki odpadów oraz wsparcia branży zajmującej się ich przetwarzaniem, gminy nie osiągną tych celów.

Obecnie koszt zebrania, sortowania i transportu odpadów jest wysoki, a jakość sprzedawanego do recyklingu surowca w wielu przypadkach jest niezadowalająca, co wymaga poniesienia kolejnych nakładów finansowych w celu przygotowania odpadów do ich przetworzenia.

Skutkiem tego jest np. produkowanie nowych tworzyw z ropy (surowca pierwotnego) zamiast z surowca uzyskanego z recyklingu. – Jak w takim razie możliwe będzie spełnienie tak wysokich limitów jeśli chodzi o recykling? – pyta Szymon Dziak-Czekan.


Z opisanymi powyżej problemami zmierzą się eksperci zaproszeni na konferencję zorganizowaną przez stowarzyszenie „Polski Recykling”, która odbędzie się 31 stycznia 2017 r. w Warszawie. Konferencja ta będzie jednocześnie pierwszym tak szerokim spotkaniem całej branży recyklingu w Polsce.

Patronat medialny nad konferencją sprawuje czasopismo „Recykling”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024