Naukowcy: potrzebujemy dokładniejszego sposobu badania smogu

Naukowcy: potrzebujemy dokładniejszego sposobu badania smogu
jwo/PAP
06.07.2017, o godz. 8:21
czas czytania: około 2 minut
0

Prof. Mikael Skou Andersen z Uniwersytetu Aarhus w Danii przekonuje, że w Europie potrzebny jest nowy, dokładniejszy sposób szacowania skutków zanieczyszczonego powietrza. Nowe wyliczenia naukowiec prezentuje w piśmie „Ecological Indicators” i nie są one optymistyczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Drobne cząstki uwalniane w czasie spalania paliw kopalnych szkodzą zdrowiu, przez co generują także potężne koszty. Jednak, jak tłumaczy duński badacz, obliczenia prowadzone w USA i Europie określają ryzyko przedwczesnego zgonu i związane z tym koszty z rozbieżnymi wynikami. W Stanach Zjednoczonych szacunki mówią o kwotach trzykrotnie wyższych.

Wynika to z różnych systemów obliczeń. W USA stosowany jest system, w którym zysk z ograniczenia emisji zanieczyszczeń jest obliczany na podstawie uratowanych żyć ludzkich, wycenianych na 7,4 mln dol. W Europie natomiast pod uwagę bierze się różnice w oczekiwanej długości życia. Ponieważ jednak większość ofiar zanieczyszczeń to osoby w wieku ponad 70 lat, wartość obliczana w Europie jest zdaniem prof. Andersena mocno zaniżona.

Badacz przeprowadził więc analizę z użyciem nowego, jego zdaniem dokładniejszego modelu. Wyniki budzą niepokój. Według nich wzrost stężenia cząstek w powietrzu o 10 mg na metr sześcienny powoduje średnie skrócenie życia o 9-11 lat. Wcześniejsze wyliczenia podawały natomiast 1-2 lata. Średni wiek ofiary zanieczyszczenia to przy tym 78,9 lat.

– Istnieje duże zainteresowanie zanieczyszczeniem powietrza i jego skutkami, które nasiliło się po “diesel-gate” (“afera Volkswagena”) – mówi prof. Andersen. – Jednak wiele europejskich krajów nie jest w stanie zrealizować standardów dotyczących zanieczyszczeń powietrza uzgodnionych w Unii Europejskiej. Musimy zrozumieć rzeczywisty wpływ długoterminowego wystawienia na zanieczyszczenie powietrza, aby opracować lepsze podejście i zmniejszyć zużycie paliw kopalnych.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024