Poznań w wielkim europejskim projekcie zielonych miast

Poznań w wielkim europejskim projekcie zielonych miast
jwo
28.06.2017, o godz. 8:34
czas czytania: około 3 minut
0

W ciągu 5 kolejnych lat Poznań będzie stawał się jeszcze bardziej zielony. Wszystko za sprawą uczestnictwa w projekcie Connecting Nature, w którym stolica Wielkopolski będzie jednym z trzech miast wiodących. Projekt jest częścią największego naukowo-badawczego programu Unii Europejskiej - Horyzont 2020.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Projekt Connecting Nature będzie realizowany przez 5 lat – od czerwca 2017 do maja 2022 roku. Jego celem jest upowszechnienie w miastach rozwiązań opartych na środowisku (nature-based solutions), dzięki którym miasta będą rozwijać się w sposób zrównoważony, a jakość życia mieszkańców, wbrew postępującym negatywnym skutkom zmian klimatycznych, będzie wzrastać.

Dzięki działaniom projektowym rozwijane będą usługi w obszarze tzw. zielonej infrastruktury. Chodzi między innymi o budowanie sieci ogrodów społecznych, zarówno poprzez tworzenie nowych, jak i i stopniowe udostępnianie wybranych ogródków szkolnych i przedszkolnych mieszkańcom, tworzenie punktowych obszarów zieleni w gęstej zabudowie śródmieścia z udziałem mieszkańców, a także dalszą rewitalizację terenów nadwarciańskich, czy gospodarowanie wodami opadowymi.

– Chcemy stworzyć w kilku miejscach w mieście ogródki społeczne, zaktywizować poprzez te działania mieszkańców poszczególnych dzielnic i sprawdzić, jak tego typu rozwiązanie się w naszym mieście sprawdza – mówi Grzegorz Kamiński, dyr. Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta w Poznaniu.

– Planujemy stworzyć pierwsze dwa ogródki społecznej jeszcze w tym roku, jeden na Wildzie i jeden na os. Sobieskiego. Jeśli to się sprawdzi, w kolejnych latach będziemy tworzyć następne, bo widzimy, że jest taka potrzeba w Poznaniu. Liczymy, że na terenach mocno zurbanizowanych powstaną dzięki temu małe enklawy zieleni do rekreacji i odpoczynku, gdzie ludzie będą mogli się też integrować, np. przy wspólnej pracy – dodaje Kamiński.

Poznań wspólnie z pozostałymi partnerami ma pracować nad stworzeniem modeli, mechanizmów związanych z korzystaniem z dostępnych i nowo tworzonych obszarów zielonych, które pozwolą na replikowanie doświadczeń, zarówno w samym Poznaniu, jak i w innych miastach, nie tylko partnerskich projektu. Jako jedno z miast wiodących podzieli się też swoimi doświadczeniami m.in. w zakresie rozwoju koncepcji plaż miejskich jako tymczasowego zagospodarowania terenów zagrożonych powodzią.

– Zwrócenie się ku Warcie to jest bardzo dobry projekt. Aktualne działania miasta doskonale się wpisują w innowacyjne podejście do kształtowania przestrzeni miejskiej, czyli takie, w którym zakładane cele są realizowane z wykorzystaniem przyrody – ocenia Andrzej Mizgajski, kierownik Zakładu Geografii Kompleksowej na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

– Z jednej strony dolina spełnia swoje funkcje przechwytywania i spłaszczania fali wezbraniowej a jednocześnie prowadzone są działania, dzięki którym mieszkańcy chcą tu przebywać i spędzać czas. Poprzez ten projekt chcemy upowszechniać takie podejście do wszystkich decyzji w mieście – dodaje Mizgajski.

Udział w projekcie to także szansa na międzynarodową promocję Poznania jako miasta zielonego. Miasto wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza będą w 2020 roku organizatorami konferencji międzynarodowej dla partnerów konsorcjum i ekspertów w obszarze rozwiązań opartych o środowisko.

Dane środowiskowe o Poznaniu zostaną wprowadzone do platformy OPPLA – międzynarodowej bazy danych, która ma stać się “Googlem” dla tematyki środowiskowej. Ponadto poznańskie działania będą promowane poprzez współpracę Connecting Nature z innymi projektami unijnymi o podobnej tematyce. Wypracowane rezultaty i modele będą również rozpowszechnianie w regionach “multiplikujących” takich jak: Kaukaz, Chiny, Południowa Korea i Brazylia, potencjalnie również w Ameryce Środkowej i Afryce.

Projekt Connecting Nature jest finansowany z Programu Horyzont 2020 – największego programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Budżet Horyzont 2020 w latach 2014-2020 wynosi blisko 80 mld euro. Poznań otrzymał zaproszenie do międzynarodowego konsorcjum przygotowującego wniosek projektowy, z jednej strony dzięki osiągnięciom naukowym i pozycji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w obszarze badań nad przyrodą w ekosystemach miejskich, z drugiej strony ze względu na inwestycyjny i partycypacyjny charakter działań rewitalizacyjnych w Poznaniu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024