W Polsce powstał pionierski system oczyszczania wód kopalnianych z radioaktywnych pierwiastków

W Polsce powstał pionierski system oczyszczania wód kopalnianych z radioaktywnych pierwiastków
gj
08.02.2017, o godz. 15:06
czas czytania: około 2 minut
0

Polscy naukowcy opracowali technologię, dzięki której będzie można oczyszczać wody kopalniane z promieniotwórczych cząsteczek. Do tej pory to właśnie zawarte w wodzie z wyrobisk pierwiastki były główną przyczyną skażenia wód powierzchniowych w okolicach kopalni węgla.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Próbna instalacja, opracowana rzez naukowców z Katowic i Lublina, jest testowana w kopalni Ziemowit w Lędzinach. Jej skuteczność w usuwaniu radioaktywnego radu szacuje się na około 45 proc.

Choć radioaktywne pierwiastki występują w przyrodzie powszechnie, także w skałach górskich, to rozpuszczone w słonych wodach kopalnianych mogą powodować skażenie wód powierzchniowych, w tym źródeł wody pitnej. Konieczne jest więc oczyszczanie wód kopalnianych, które do tej pory było kosztowne.

Innowacyjna instalacja została stworzona przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach i Politechniki Lubelskiej. Aby przeprowadzić proces oczyszczania, wykorzystywane są naturalne i syntetyczne glinokrzemiany, o silnej adsorpcji gazów i jonów. Ich syntetyczne odpowiedniki wytwarzane są właśnie na Politechnice Lubelskiej.

Według badań, najbardziej skuteczna w oczyszczaniu wód z promieniotwórczych pierwiastków jest mieszanka sztucznych i naturalnych glinokrzemianów. Te umieszczone są w specjalnych kartridżach z tworzywa sztucznego. Dodatkowo, umieszczone w nich wcześniej minerały można wymieniać, co pozwala na wielokrotne wykorzystanie konstrukcji.

Do końca tego roku naukowcy będą kontynuować badania i analizować efektywność oczyszczania wód kopalnianych z radu. W efekcie instalacja ma być w przyszłości stosowana nie tylko w kopalniach węgla, ale też w innych branżach, gdzie wody zawierają naturalne promieniotwórcze pierwiastki, m.in. przy wydobyciu ropy naftowej i gazu, a także w kopalniach miedzi.

Projekt ma szczególnie duże znaczenie także w kontekście życia codziennego. Nowa technologia ma w przyszłości posłużyć do szybkiego i bezpiecznego oczyszczania wód pitnych pochodzących z ujęć podziemnych.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego zakończenie planowane jest na przyszły rok.

Na podstawie: PAP Nauka w Polsce

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024