Zanieczyszczenia powietrza to cały czas poważny problem dla Polski. Ruszyła kampania "Stop smog"

Zanieczyszczenia powietrza to cały czas poważny problem dla Polski. Ruszyła kampania
Tomasz Radochoński
25.10.2017, o godz. 10:58
czas czytania: około 2 minut
1

Dzięki kampanii edukacyjnej "Stop smog" Polacy powinni zrozumieć, że poprawa jakości powietrza zależy od nich samych. O tego typu problemach mówiono na śniadaniu prasowym zorganizowanym 24 października br. w Bazarze Kocha w Warszawie w ramach trwającej kampanii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz PGNiG Termika, by promować projekty badawczo-rozwojowe obu tych instytucji, mające na celu poprawę jakości powietrza w Polsce.

Instytucje publiczne reprezentowali Krystian Szczepański, dyrektor IOŚ-PIB, Paweł Sałek, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, Artur Michalski, z-ca prezesa NFOŚiGW, Wojciech Dąbrowski, prezes PGNiG Termika oraz Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Temat smogu – widoczny w polskich miastach zwłaszcza zimą, w bezwietrzne dni – jest w zgodnej opinii wszystkich tych osób jednym z kluczowych wyzwań, jakie stoją przed instytucjami ochrony środowiska w Polsce. Przedstawiciele strony rządowej podkreślali, że Polska wcale nie wypada najgorzej na tle innych krajów UE (przypominając, że postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przeciwko aż 16 krajom członkowskim). Ale mimo tego, że stan powietrza sukcesywnie się polepsza, to nadal jest to temat bardzo istotny dla instytucji państwowych.

Dyrektor IOŚ-PIB Krystian Szczepański wskazywał, że mamy problem z zanieczyszczonym powietrzem, ale na pewno jakość powietrza w ostatnich latach znacznie się poprawiła. Zwłaszcza dzięki inwestycjom proekologicznym w przemyśle. Podkreślał, że w Polsce największym problemem jest niska emisja pochodząca z domowych kotłów grzewczych i ze środków transportu.

Stąd pomysł na kampanię “Stop smog”. Jej głównym założeniem jest uświadomienie Polakom, że temat ochrony powietrza dotyka każdego z nich. Jak zakładają jej twórcy z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego oraz PGNiG Termika, głównym przekazem projektu jest ukazanie piękna polskiego środowiska i jego naturalnej symbiozy z ludźmi i cywilizacją oraz uświadomienie zagrożeń związanych z niewłaściwym dbaniem o tę symbiozę na przykład poprzez spalanie surowców wtórnych i odpadów w przydomowych paleniskach.

Strona rządowa na spotkaniu podkreślała, że stan ekologicznej świadomości Polaków jest niski. Wskazywano na korelację pomiędzy stanem środowiska a poziomem zdrowia – jest to kolejny postulat edukacyjny kampanii “Stop smog”. Należy uświadomić społeczeństwu, że paląc w przydomowych paleniskach np. plastikiem, szkodzimy nie tylko środowisku, ale też sobie – podkreślano podczas konferencji. Obie instytucje są przekonane, że podobnie jak inne kampanie informacyjne w zakresie ochrony środowiska, ta także odniesie sukces.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


AndrzejKand

Komentarz #8297 dodany 2017-11-06 01:12:57

I dobrze, Smog to juz dluzszy problem w Polsce, wierze ze ludzie z Srodowiska dadza rade zwalczyc ten Smog, brawo ze sie podejmuja takiemu wyzwaniu, bo to bardzo z komplikowany problem, nie tylko w Polsce.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024