Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

10 mln zł na punkty zbiórki odpadów dla Tarnowa

10 mln zł na punkty zbiórki odpadów dla Tarnowa
sr
27.07.2018, o godz. 9:26
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 10 mln zł z unijnego Funduszu Spójności trafi do Tarnowa na system punktów selektywnego zbierania odpadów. Dotacja przekazana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwoli zorganizować właściwe i bezpieczne selekcjonowanie i przetwarzanie odpadów oraz ich ponowne wykorzystanie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Pieniądze – prawie 10,5 mln zł – trafią do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Tarnowie. Umowę obie strony popisały w lipcu. Koszt całkowity inwestycji wyniesie prawie 19 mln zł. W ramach projektu przewidziano realizację szeregu przedsięwzięć budowlanych i technologicznych.

Punkty napraw i wymiany elektrosprzętu

W Tarnowie powstaną dwa PSZOK-i, czyli punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, które będą dostępne nie tylko dla mieszkańców miasta, ale także całej gminy. Na terenie obu punktów znajdą się specjalne pomieszczenia wyposażone w sprzęt do prowadzenia napraw zebranych lub przynoszonych przez mieszkańców przedmiotów, w tym elektrośmieci. Na ustawionych regałach mają być eksponowane naprawione rzeczy, przeznaczone do ewentualnego zabrania przez odwiedzających punkt.

W ramach tarnowskiego PSZOK-u przy ul. Komunalnej zorganizowana zostanie także  specjalna ścieżka edukacyjna. W jej skład wejdą m.in. tablice tematyczne i gabloty informacyjne, laboratorium energii odnawialnej, wiata edukacyjna z ławkami i stolikami, stanowiska do praktycznej nauki segregacji odpadów oraz wydzielona część rekreacyjna dla najmłodszych.

Miejskie stacje recyklingu i kompostownia

Ponadto Miejskie Stacje Recyklingowe (MSR) posłużą do terenowej zbiórki surowców i odpadów. Pozyskane rzeczy po przewiezieniu do PSZOK będą w wydzielonym pomieszczeniu dzielone na odpady o określonej klasyfikacji, w tym przedmioty do możliwej naprawy lub renowacji. Ponieważ MSR-y mają być ustawiane w różnych punktach miasta, zostaną też wykorzystane w działaniach promocyjnych i edukacyjnych w czasie realizacji projektu.

Trzecim elementem inwestycji będzie kompostownia odpadów zielonych o mocy przerobowej 6000 Mg/rok. Proces kompostowania ma być oparty na wodoszczelnych i oddychających membranach, które ochronią przykryty materiał przed wpływem warunków atmosferycznych i zapobiegną niekontrolowanemu procesowi rozkładu beztlenowego. Membrany powodują taką samą ochronę przed warunkami atmosferycznymi jak zamknięte hale, przewyższają je jednak pod względem technologicznym. Dzięki ich walorom zachodzi naturalny proces kompostowania, bez potrzeby intensywnego zraszania złoża i budowy biofiltrów dla odpadów wydzielających odory w czasie procesu.

Prace związane z projektem potrwają do końca 2019 r. Efekt ekologiczny w pełni zostanie osiągnięty w 2020 r., a jego wskaźnikiem będzie objęcie 133 481 osób systemem zagospodarowania odpadów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024